Bitkiler | Konular | Kitaplar

Sarımsağın Faydaları

Sarımsak insan sağlığı açısından tam anlamı ile mucizevi etkilere sahip bir besin. Kokusundan dolayı ondan uzak duruyorsanız pişmiş hali ile de tercih edebilirsiniz. Pişmiş hali ile tüketmeniz durumunda hem kokusu sizi rahatsız etmeyecek hem de faydalarını kaybetmeden yararlanmış olacaksınız.

Gelin şimdi sarımsağın etki ettiği tüm hastalıklara değinelim.- Atardamar kireçlenmesi olarak adlandırılan hastalık ölüme dahi giden sonuçlara sahip. Sarımsak tüketimi atardamar kireçlenmesinin tedavisinde kullanabileceğiniz etkili bir yöntem.

- Bağışıklık sisteminiz için tercih edebileceğiniz en iddialı besinler arasında üst sıralarda yer alan sarımsak neredeyse antibiyotik etkisine benzer bir etki gösteriyor. Bağışıklığınızı güçlendirirken diğer taraftan da vücudunuzda mevcut olan enfeksiyon ve iltihapları tedavi eder. Mantar, bağırsak gibi iltihaplara iyi gelirken gribal enfeksiyonlarda da etkili oluyor. Nezle ve soğuk algınlığında da sarımsak hem koruyucu hem de tedavi etki gösterecektir.

- Kolesterolü ise düşürücü etki gösteriyor. Bunun için yemeklerinizde sarımsağa sık sık yer vermeniz etkili olabilir. Ancak bu tarz tedavilerde bazı özel formüller ön plana çıkıyor. Sarımsağı çiğ olarak yutmak da bunlar arasında. Ancak bazı diğer hastalıklar söz konusu olduğunda tehlikeli sonuçlara gidebilir.

- Sadece kolesterolü değil tansiyon değerlerini düzenleyici etkisi de söz konusu. Bu alanda yapılan bilimsel araştırmalar da sarımsak tüketiminin yüksek tansiyonu düşürücü etkisi olduğu yönünde.- Sarımsağın düzenleyici etki gösterdiği bir başka değer de kan şekeri düzeyi. Kan şekerini düşürücü etkisi ile birlikte diyabet hastalarına da özellikle tavsiye edilebilir.

- Kansere karşı bir önlem olarak da sarımsak tercih edilebilir. Kansere yakalanma riskini azaltıyor, özellikle mide kanseri söz konusu olduğunda daha da etkili.

- Sarımsağın kan üzerine etkisi sadece kan şekeri, tansiyon ve kolesterol değerleri üzerine değil. Sarımsak kanı sulandırır, kan dolaşımının hızlanmasına sebep olur. Bu sayede damar tıkanıklığına karşı bir önlem olarak kullanılabilir. Dolaylı yoldan da kalp krizine karşı önlem almış olabilirsiniz.

- Bronşit üzerinde etkilidir. Özellikle kronik olan bronşit hastalarında tedavi edici olarak kullanılabilir. Hastalığının yaşantıyı etkileyen yönlerinin azaltılmasında yardımcı olacaktır.

- Sarımsağın iştah açıcı bir yönü mevcut. Aynı zamanda sindirim faaliyetlerinizin de yoluna girmesi adına faydalı olacaktır. Kabızlık ve benzeri problemleri yaşayanlar için sarımsak tüketimini düzene sokmak olumlu etkileri beraberinde getirecektir.

- Sarımsak birçok organda sökücü etki yapar. Balgam, idrar ve safra da buna dahil.

Sadece bu etkileri ile değil daha birçok faydası ile birlikte tüm insanlarda hem hastalıklara önlem hem de sağlık kaynağı olarak tüketilmesi gereken bir besin maddesi. Sarımsak her gün tüketilmeli. Günde ortalama 2 diş sarımsak tüketimi sağlıklı bir insan için de çeşitli artıları beraberinde getirecektir.https://tarim.ihya.com/sarimsak/sarimsagin-faydalari.html