Bitkiler | Konular | Kitaplar

Marulun Faydaları

Salataların demirbaşı olan marulun faydalarından bahsedeceğiz. Marul taze doğranarak yenilen bir sebze olduğu içimn faydalarından doğrudan etkilenebiliyoruz. Dikkat edilmesi gereken nokta sadece doğrama ile tüketim arasına fazla zaman girmemesi.Marul besleyici değeri oldukça yüksek, içeriği oldukça zengin bir sebze. Aşağıda 100 gram marul ile vücudunuza aldığınız maddeler yer alıyor:

14 kalori; 0,9 gr. protein

2,9 gr. karbonhidrat

0 kolesterol

0,9 gr. yağ

0,5-0,8 gr. lif

22 mgr. fosfor

20 mgr. kalsiyum

0,5-0,7 mgr. demir

9 mgr. sodyum

175-220 mgr. potasyum

330-355 IU A vitamini

0,06 mgr. B1 vitamini

0,06 mgr. B2 vitamini

0,3 mgr. B3 vitamini

0,005 mgr. B6 vitamini

10-55 mcgr. folik asit

5-6 mgr. C vitamini

0,2-0,57 mgr. E vitamini

Sahip olduğu besin değerleri ile sağlıklı sebze tercihlerinin başında gelen marul tüm bu besleyici özelliklerinin yanında birçok etki meydana getiriyor. İşte marulun faydaları:

- Kansere karşı sağladığı önlemler en önemli faydalar arasında yer alıyor. Özellikle mide kanserine karşı sağladığı önlem başta olmak üzere tüm kanserlere yakalanma riskini minimuma indirgemede marul oldukça etkili.

- Sahip olduğu vitaminler de marulun faydalı bir sebze olmasında etkiye sahip. A, C ve E vitaminleri bulunan marul bu sayede kalp sağlığını korumaya yarıyor. Özellikle kalp krizi geçirme riski bu sayede azalmış olacak. Felç riskinde de aynı durum söz konusu. Marul tüketimini düzenli olarak gerçekleştirdiğiniz taktirde hem felç hem de kalp krizinden korunmuş olacaksınız.

- A vitamininin göz sağlığına pozitif etkileri artık bilinen bir gerçek. Marul sayesinde tüketeceğiniz yüksek orandaki A vitamini ile başta katarakta karşı koruma sağlamış olacaksınız. Aynı zamanda diğer göz rahatsızlıkları ve görme bozukluklarına karşı da etkili olduğunu söyleyebiliriz.- Sebzeler genel olarak sindirim sistemi için faydalı bir tercih. Marul da keza aynı etkilere sahip. Sindirim sisteminin işlevini daha iyi şekilde yerine getirmesi adına marul etkili olacaktır. Sindirim problemlerinden şikayetçi iseniz düzenli olarak marul tüketin.

- Demir içeriği de marulun içeriği adına oldukça önemli. Aynı zamanda folik asit de bulunduran marul özellikle gebelik döneminde bulunan anne adaylarına ısrarla tavsiye ediliyor.

- Bazı sebzeler sakinleştirici bir etki gösterir. Uykusuzluk probleminden mi yakınıyorsunuz? Marul tüketimi uykusuzluğunuza dahi iyi gelecek. Uykuya dalmanıza yardımcı olacak.https://tarim.ihya.com/marul/marulun-faydalari.html