Bitkiler | Konular | Kitaplar

Brüksel Lahanasının Faydaları

Fiziksel yapısı ile minyatür bir lahana görünümüne sahip olan brüksel lahanası o küçük yapısına ve boyutlarına rağmen oldukça zengin bir içeriğe ve sağlık için çeşitli yararlara sahip. Brüksel lahanasının içerisinde bol miktarda lif, çeşitli mineral ve vitaminler, aynı zamanda da protein ve antioksidan maddeler bulunuyor.


İşte tüm zenginlikleri ile birlikte brüksel lahanasının faydaları:

- Brüksel lahanası diyet yapanların rahatlıkla diyet listelerine, beslenmelerine dahil edebilecekleri bir sebze. Sahip olduğu düşük değerdeki glisemik indeks ile diyet programlarında sık sık tercih ediliyor.

Tüketeceğiniz 100 gram brüksel lahanası ile birlikte vücudunuza tam 45 kalori, 3.3 gram da protein almış oluyorsunuz. Asıl önemli olan da kolesterol değeri. Brüksel lahanası tüketmeniz durumunda vücudunuza hiç kolesterol almıyorsunuz.

- Brüksel lahanasının vitaminler açısından da oldukça zengin olduğunu söylemiştik. Brüksel lahanasının sahip olduğu vitaminler arasında A vitamini de bulunuyor. A vitamini için zengin bir kaynak olan brüksel lahanası 100 gramında tam 754 IU A vitamini bulunduruyor.

A vitamini alımı ile birlikte gözlerinizin daha keskin olabilir, daha sağlıklı ve nemli bir cilde sahip olabilirsiniz. A vitamini bunların yanında birçok vücut organının da sağlıklı fonksiyonlarını gerçekleştirmesine yardımcı olur. Akciğer kanserine karşı koruma sağlarken, ağız içerisinde oluşabilecek hastalıklara karşı da koruma sağlar.


- Brüksel lahanasında bulunan bir diğer vitamin de K vitamini. Tüketeceğiniz 100 gram brüksel lahanası ile birlikte 177 m gram K vitaminini vücuda almış olursunuz. K vitamini de bilindiği gibi başta kemik sağlığı açısından son derece önemli bir madde.

Kemik oluşumunu destekleyip kemiklerin güçlenmesine yardımcı olurken diğer taraftan da sinirsel bozukluklara iyi geliyor. Alzheimer hastalığında hem önleyici hem de tedavi edici etki gösteriyor.

- Brüksel lahanasında bulunan antioksidanların etkisinden de bahsetmekte fayda var. Brüksel lahanasında bulunan antioksidanlar ile birlikte kanser türlerine karşı koruma sağlanabilir. Özellikle prostat kanseri, kolon kanseri ve rahim kanserine karşı olarak brüksel lahanası tüketiminde fayda var.

- Besleyici değerleri ve koruyucu özelliği yüksek olan brüksel lahanası bağışıklık sisteminiz açısından da kuvvetlendirici etki gösteriyor. Düzenli olarak tüketildiği taktirde bakterilere karşı da ciddi bir koruma sağlayacaktır.

- Brüksel lahanasında A ve K vitamininin çokluğu kadar C vitamini de bolca bulunmaktadır. C vitamini açısından zengin olan brüksel lahanasının 100 gramında tam 85 miligram C vitamini bulunmaktadır. Dördüncü bir etkili vitamin ise E vitamini. Tüm bu vitaminler sayesinde vücutta özellikle hücrelere zarar verici serbest radikaller ortadan kaldırılabilir, koruma sağlanabilir.


- Brüksel lahanasının göz sağlığına etkisi bulunuyor. Yaşlılık ile birlikte baş gösteren retina hasarına karşı olarak brüksel lahanasının tüketimi ciddi etki gösterecektir.

- Brüksel lahanası ayrıca bakır, demir, kalsiyum, manganez, fosfor ve potasyum minerallerini de barındırmaktadır. Tüm bu içeriği ile birlikte tam bir sağlık kaynağı olan brüksel lahanası tansiyonun kontrol altına alınmasında, anemide, kalp ve damar hastalıklarında, kemik kaybında, demir eksikliğinde, kanser türlerinde, vitamin eksikliğinde son derece faydalı ve etkili bir sebzedir.

https://tarim.ihya.com/bruksel-lahanasi/bruksel-lahanasinin-faydalari.html

Konular