Bitkiler | Konular | Kitaplar

Kabağın Faydaları

Kabak, sağlık için birçok faydaya sahip bir besin maddesi. Özellikle bu faydalarını elde edebilmek için şüphesiz onu mevsiminde, doğal yollar ile üretildiği dönemlerde tercih etmelisiniz. Bu şekli ile tüketildiği taktirde besin değerleri vücutta düzenleyici ve onarıcı olmak üzere farklı etkilere sebep olacaktır. Bu yüzden kabak sebzesini onun doğal üretim mevsimi olan yaz mevsiminde, bahar ve yaz aylarında tüketmeliyiz.Kabak faydalı olduğu kadar lezzetli de bir sebze. Ancak burada dikkat edeceğiniz bir diğer nokta ise onu kızartma yoluna gitmemek. Bilindiği gibi sebzeleri kızartmak, onların içerisinde barındırdığı besin değerlerini öldürüyor, faydalarının tesirini ise ortadan kaldırıyor. Yağlı kızartmaların vücuda olumsuz etkileri ise ayrı bir yönü. Bu yüzden kabak tüketiminde sağlıklı yöntemleri keşfetmeli, bu şekilde tarifler ile tüketmelisiniz.

Özellikle çiğ olarak tüketmeye gayret edebilirsiniz. Çiğ şekli ile rendeleyerek salatalarınızda tüketebilirsiniz. Bir diğer sağlıklı yöntem ise buğulama yöntemi. Bu şekilde yapıldığında da besin değerleri kaybolmayacaktır.

Kabağın faydalarından yararlanabilmek için dikkat etmeniz gereken hususlardan da bahsettiğimize göre geçelim kabağın faydalarına:

- Kabağın sahip olduğu en büyük artılardan biri şüphesiz zengin lif içeriğine sahip yapısıdır. Lifin vücut için gerekliliği ise artık çok iyi bilinen bir gerçek. Özellikle bağırsakları ile ilgili problem yaşayanlar için bu yönü ile kabak kesinlikle tavsiye edilebilir. Kabağın lifli yapısı sayesinde sindirim faaliyetlerinizi yonuna sokabilir, bağırsak problemleriniz ve şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz.- Kabak içerisinde birçok vitamin ve mineral bulunuyor. Potasyum, kalsiyum, fosfor, demir, magnezyum, sodyum da bu zengin içerikte bulunan elementler arasında. Bunlar herbiri vücutta çok olumlu tesirlere sebep olan farklı maddeler. Bu yönü ile birçok açıdan düzenleyici olan kabak sağlık açısından tam bir dost.

- Kabağın lifli ve zengin yapısı düzenli tüketim ile birlikte bedensel bir temizlik etkisi yapacaktır.

- Kabak tüketimin sinirler üzerinde de yatıştırıcı bir etkisi söz konusu.

- Sindirim faaliyetleriniz üzerinde olumlu etkilere sebep olduğundan bahsetmiştik. Sadece bağırsaklarınıza değil böbreklerinize de faydalı olabilecek bir sebze kabak. Özellikle idrar söktürücü olarak çok etkili olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

- Böbreklerinize tek etkisi idrar söktürücü yönü değil. Diğer taraftan böbrekte ve mesanede oluşmuş olan iltihaplanmaların giderilmesinde de tavsiye edilir.

- Mide ağrılarından şikayetçi olanlar için de kabak faydalı bir besin. Midenizi ve bağırsaklarınızı yumuşatan kabak rahatlamanızı sağlar.

- Basur ve prostattan şikayetçi olanlara da kabak önerilir.

- Bir diğer önemli etkisi de tansiyon üzerine. Yüksek tansiyon hastalarında düzenleyici bir rol oynar. Yüksek olan tansiyonu düşürürken normal değerler arasında durmasına da yardımcı olur.

- Kabak sebzesinin zengin içeriğinde demir olduğundan bahsetmiştik. Bu yönü ile kan yapımına da yardımcı olur.

- Çekirdeği yenildiği taktirde öksürük nöbetlerinde pozitif tesir eder. Göğsünüzü yumuşatır ve rahatlatır.https://tarim.ihya.com/kabak/kabagin-faydalari.html