Bitkiler | Konular | Kitaplar

Pepinonun Faydaları

Anavatanı Peru olan pepinoyu son birkaç yılda daha yakında tanıdık. Pazarlarda, manavlarda daha sık rastlamaya başladığımız pepinonun bu popülaritesi ise hiç şüphesiz sahip olduğu faydalarından kaynaklanıyor. Kavuna son derece benzeyen pepino faydalarının yanında aroması, lezzeti ile de benimsediğimiz bir meyve. Üstelik tüketilmesi de çok kolay. İçinde ayırmak zorunda olduğunuz bir tohum kısmı bulunmuyor. Böylelikle meyvenin tamamını tüketebiliyorsunuz.Pepinonun bileşiminde A ve C vitaminleri bulunuyor. Başta C vitamini olmak üzere bu vitaminlerin vücut direncini güçlendirmede ne kadar başarılı olduklarını biliyoruz. Özellikle bağışıklık sistemini güçlendirip vücuda direnç kazandırıyor olmasının yanında enfeksiyonların giderilmesinde de oldukça başarılı sonuçlara götürüyor. Bu enfeksiyon tiplerinin başında solunum ve boşaltım yolu enfeksiyonları yer alıyor.

Pepino birçok hastalıkta tüketilebilecek ve pozitif etkiler gösterecek bir meyve. Ağız sağlığında da başarılı. Dişlerde iltihaplanma problemi yaşayanlara pepino tüketmeleri tavsiye edilebilir. Açık yaralarda da pepino tüketerek yaranın kapanma sürecini çok daha kısa bir sürece indirgeyebilirsiniz.

Pepinonun ülkemizde bilinir olmasının en belirgin sebeplerinden biri de şeker hastalığına olan olumlu etkileri. Ancak bunun için daha çok olgunlaşma öncesindeki ham hali tercih edilmelidir. Bu şekilde tüketilecek olan pepinonun şeker oranı daha düşük olduğundan diyabet tedavisinde özellikle düzenleyici olarak kullanılmaktadır.Şeker hastalığının yanında kanserde dahi ciddi etkilere sahip. Kanserli hücrelerin öldürülmesinde fayda sağlayan pepino kanserli hücrelerin yayılmasına da engel oluyor. Ayrıca kolesterol düşürülmesi için de kullanılabilir.

Güzellik için pepino tüketenlerin sayısı da az değil. Cilt bakımı noktasında da pepino farklı etkileri beraberinde getiriyor. Daha nemli ve sağlıklı bir cilde sahip olmak isteyenlere de düzenli olarak pepino tüketmelerini önerebiliriz.

Güzelliğe bir katkısı da anti aging özelliği. Yani pepino yaşlanmaya da karşı duruyor. Ancak bunun için sadece meyvenin kendisini tüketmenizden ziyade diğer taraftan da meyvenin kabuklarını yüzünüze sürmenizi öneriyoruz.Kadınların pepino tüketmeleri için bir sebepleri daha var. O da regl düzensizliğindeki etkisi. Regl dönemlerini düzene sokmaya yarayan pepino menopoz dönemindeki kadınlar için de olumlu etkilere sahip. Kadınların bu dönemde maruz kaldığı sıkıntıların azaltılmasında da pepino çok etkili. Özellikle psikolojik olarak rahatlatıcı oluyor.

Pepino da sadece A ve C değil, K vitamini de bulunuyor. Özellikle kanın pıhtılaşmasında sorun yaşayan hemofili hastalarında tedavi edici oluyor. Kanın pıhtılaşmasını kolaylaştırmaya yararken diğer taraftan da K vitamini sağlıklı kemiklere sahip olmanıza yardımcı oluyor. Eklem romatizması hastaları rahatlıkla tüketebilirlerken çocukların daha sağlıklı kemik gelişimlerinin sağlanması adına da pepino tüketilmelidir.Böbrek hastalarına da şifa sebebi olabilecek olan pepino özellikle böbreklerde kum sorunu olan hastalara tavsiye edilebilir.

Diğer taraftan pepino ile daha düzenli bir uyku hayatına sahip olabilirsiniz.

Çocuklarınızın her yönden daha iyi gelişim sağlamaları adına tükettirebilirsiniz.

Kalsiyum içeriği ile ağrılarınızın giderilmesinde kullanabilirsiniz.

Anemi yani kansızlık hastalığına karşı bir takviye sağlayabilirsiniz.

https://agacnet.ihya.com/pepinonun-faydalari.html