Bitkiler | Konular | Kitaplar

Üzümün Faydaları

Birçok hastalıkta üzüm, beyazı, siyahı ya da kurusu ile şifa sebebi. Bu hastalıklar arasında kanser de var stres de..Beyaz üzüme değinecek olursak söylenmesi gereken ilk şey tüm meyve türleri arasında en geniş açıya sahip antioksidan içerikli meyve olduğudur. Antioksidanların birbirinden farklı türlerde olduğunu düşünecek olursak en az on beş adet farklı kimyaya sahip antioksidan taze beyaz üzümde bulunuyor. Bu açıdan beyaz üzüm özel bir meyve olarak adlandırılabilir.

KANSERE ÜZÜM ETKİSİ

Likopin maddesi bilimsel araştırmalar ile özellikle meme ve prostat kanserlerinde önleyici özelliğe sahip olduğu kanıtlanmış bir madde. Likopin aynı zamanda da güçlü bir antioksidan özelliğe sahip. Tahmin edebileceğiniz üzere üzümde de likopin maddesi ciddi bir oranda bulunmaktadır. Ancak mevsiminde tüketilen bir üzüm ile bu etkileri elde edebilirsiniz. Hormonlar ve genetiği ile oynanmış meyveler aynı tesiri göstermeyecek, aksine farklı zararları olacaktır.

ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ

Üzümü daha çok çekirdeksiz tercih ediyor ya da çekirdekli üzümü tüketirken çekirdekleri ayırıyorsanız buraya dikkat edin. Ancak yutarak değil dişlerinizle çiğneyerek tüketmelisiniz. Bu birçok kişi için çok zevk verici olmasa da faydalarını düşününce yapılamayacak bir şey değil.Üzüm çekirdeğini dişlerinizle çiğnediğinizde öyle bir madde açığa çıkıyor ki bu madde bugüne kadar bileşimi ve etkileri araştırılmış hiçbir meyve ya da meyve çekirdeğinde bulunmayan bir antioksidan etkiye sahiptir. Öyle ki sadece üzüm çekirdeği ile elde edilen şuruplar ya da aktarlarda görebileceğiniz özütler sayesinde bu antioksidan etkiden yararlanabilirsiniz.

Üzüm çekirdeğinin bileşiminde bulunan bu özel madde kan sirkülasyonu ve de damar sağlığı açısından da sağlıklı etkilere sahiptir. Kalp damarlarında oluşan yağlanmaya karşı da etkilidir. Cildiniz de bu maddenin pozitif etkilerinden nasibini alır ve taze, genç görünüme kavuşur.BEYAZ ÜZÜM KALP SAĞLIĞINA FAYDALI

Taze tüketeceğiniz beyaz üzüm sayesinde kalp sağlığınızı da koruma altına alabilirsiniz. Özellikle uzmanlar kalpte ritim bozukluğu yaşayan hastalar için taze beyaz üzüm tüketimini tavsiye ediyorlar. Sadece mevcut durumda ritim bozukluğu yaşayan hastalar için değil potansiyel hastalar için de önleyici olarak tavsiye edilebilir.

ENFEKSİYONLARA KARŞI ÜZÜM

Kanda bulunan iltihaplara ve enfeksiyonlara karşı üzüm iyi bir tedavi edicidir. Kalp romatizması, faranjit gibi ileri düzeyde iltihaplanma sonucunda oluşan rahatsızlıklarda da üzüm şifa sebebi olabiliyor. Özellikle beyaz üzümün suyu da bu amaçla kullanılabilir, daha yoğun bir tedavi sürecine geçilebilir.

https://agacnet.ihya.com/uzumun-faydalari.html