Bitkiler | Konular | Kitaplar

Armutun Faydaları

Büyüklükleri, tatları, hatta renkleri bile bir ölçüde değişebilen farklı armut çeşitlerinin tek bir ortak noktası var, o da kış aylarında sağlığınızı korumaya yardımcı olduğu gerçeği. Türkiye'de de birçok bölgede yetiştirilebilmekte olan armut hakkında biraz daha ayrıntılı bilgi verelim.Armut ve armut gibi kabuklu olarak tüketilebilen meyveler apayrı bir yere sahip. Öyle ki kabuğunda saymakla bitmeyecek kadar özellik saklı. Bu yüzden eğer meyve yerken kabuk soyma gibi bir alışkanlığınız varsa hemen vazgeçin. En değerli kısımlarını çöpe atmak istemezsiniz değil mi? Yapılan araştırmalar armudun kabuk kısmında bulunan faydalı maddelerin içindeki kısmına oranla en az üç kat daha faydalı olduğunu gösteriyor.

Kabuğuyla tükettiğinizde doğal yollardan lif tüketimini de sağlamış olacaksınız. Antioksidanlar da iç kısmına nazaran kabuğunda çok daha fazla bulunuyor.

C VE K VİTAMİNLERİ AÇISINDAN ZENGİN

C vitamininin özellikle kış meyvelerinde bolca bulunması tesadüf olabilir mi? Elbette buradaki hikmet kışın çok daha fazla virüslere maruz kaldığımız, soğuk algınlığı geçirme ihtimalimizin daha yüksek olduğundandır. Armut tüketimi de zengin C vitamini içeriği ile bu amaca hizmet eden bir meyve. Düzenli tüketerek vücuda bol miktarda C vitamini alabilir, kış aylarını grip ve soğuk algınlığına maruz kalmadan geçirebilirsiniz.K vitamini de keza armut meyvesinde bolca bulunur. K vitamininin vücuttaki işlevi ise kan ile alakalıdır. Kanın pıhtılaşması için K vitamini gereklidir. Sadece kanın pıhtılaşmasında değil farklı yaşamsal fonksiyonlarda da K vitamini etkilidir. Örneğin vücutta bu vitaminin eksikliğinde diş eti ve burun kanamaları artar. Kemiklerinizin sağlığı için dahi K vitamini gereklidir.

DİYABETE KARŞI

Diyabetin birbirinden farklı türleri vardır. Yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde armut tüketiminin vücutta insülin hassasiyetine duyarlılığını artırıldığı ispatlanmıştır. 2. tip diyabet riskini de ortadan kaldırıldığı gösterilmiştir. Armut kan şekerinizi yavaş bir ivme ile düşürür ya da yükseltir. Bu şekilde kan şekeri dengede tutulur.

KALBİ KORUR

Bolca lif ve antioksidan madde içeriği bulunan armut kalbi koruduğu sebebi ile özellikle kalp hastalarına tüketmesi önerilen bir meyvedir. Felç ve inme riskini de azalttığı gösterilmiştir. Özellikle dünya çapında başta kalp hastaları olmak üzere herkese günde bir armut tüketimi önerilmektedir. Böylelikle felç, kalp krizi ve bunlara bağlı ölümlerin azaldığı iddia edilmektedir. Çarpıntı sorunu olanlar için de armut faydalı bir besindir. Düzenli tüketmeye başladığınızda şikayetlerinizin azaldığını hissedeceksiniz.KOLAY SİNDİRİM

Armudun içerisinde bol miktarda lif bulunduğundan bahsettik. Bu birçok faaliyeti düzene sokan bir özellik. Özellikle sindirim sistemi açısından da oldukça etkili. Kabızlık problemi olanlar, hemoroid hastaları, hazım konusunda sıkıntı yaşayan herkes armut tüketimini düzene sokarak rahatlayabilir, problemlerinden kurtulabilirler.

BESLEYİCİ

Armutta bol miktarda lif ve antioksidan olduğundan bahsettik. Ancak sadece bu kadar değil. Standart boyutlarda bir armudun içerisinde 212 mg kadar potasyum bulunmaktadır. Bu da oldukça yüksek bir oran. Kaslar, kalp atışları ve vücuttaki su dengesi açısından potasyum alımı son derece önemli ve hayatidir. Bunun dışında da armutta çok sayıda ve farklı türlerde besleyici mineral bulunmaktadır.

https://agacnet.ihya.com/armutun-faydalari.html