Bitkiler | Konular | Kitaplar

Bademin Faydaları

Badem ağaçlarının sert tohumlarının içerisindeki tatlı bademler kuruyemişlerin içerisinde besleyici, tok tutucu ve zayıflamaya yardımcı yönleri ile öne çıkıyor. Hepsi bu kadar ile sınırlı değil. Bademin daha türlü türlü faydaları onun bilinirliğini artırmaya devam ediyor. Alternatif tıpçılar ve doktorlar da bademi birçok hastalıkta takviye besin olarak hastalarına öneriyorlar. İşte bu etkili yönleri ile bademi ele alalım.DİYETLERİN VAZGEÇİLMEZİ

Kuruyemişler ile ilgili bilinen bir yanlış vardı ki o da diyetlerde asla yer almamaları gerektiği. Badem, ceviz, fındık gibi kuruyemişlerin kalorisinin yüksek olduğu gerekçesi ile diyet boyunca tüketiminden kaçınılırdı. Halbuki durum hiç de öyle sanıldığı gibi değil. Önemli olan bu yiyeceklerin tüketiminde kontrollü olabilmek. Bunu sağladığınızda eksileri artıya çevirebileceksiniz.

Araştırmalara göre haftada birkaç kez badem tüketen bireyler badem yemeyen insanlara göre daha az kilo alıyorlar. Her şeyden önce badem gibi yiyeceklerin tok tuttuğu gerçeğini kabullenmekten geçiyor. Alacağınız bir avuç kuruyemiş ile saatlerce açlık hissinden kurtulabilirsiniz. Besleyici değerlerinin de çok yüksek olması ile daha sağlıklı bir kilo verme süreci geçireceksiniz. Ancak yine de badem öğünlerini abartmamaya özen gösterin.

DAHA SAĞLIKLI KEMİKLER İÇİN

Kalsiyum, magnezyum ve fosfor minerallerinin kemik sağlığımıza doğrudan etki ettiği bilinen bir gerçek. Badem ise bu üçünü de içeriğinde barındırıyor ve vücudumuzun bu minerallere olan ihtiyacını büyük ölçüde karşılamaya yarıyor. Bunların yanında D vitaminini de içeren badem özellikle gelişim çağındaki çocuklarınızın tüketmesi gereken bir besin.SAFRA KESESİ TAŞLARINA KARŞI BADEM

Safra kesesi taşı ciddi ağrılara, problemlere yol açabiliyor. Bu konuda geniş bir kitle üzerinde yapılan araştırmalara göre düzenli olarak ceviz ve badem tüketen insanların tüketmeyenlere oranla daha az safra kesesi taşı problemi yaşıyor. Öyle ki ceviz ve badem mevcut durumdaki taşlardan çok yeni taş oluşumlarına engel oluyor. Eğer bu gibi problemlere elverişli bir bünyeniz var ise badem tüketimini hayatınıza yerleştirmeniz gerekecek.

KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜYOR!

Bademin bileşiminde çok sayıda tekli doymamış yağ asidi mevcut. Bu yönü ile özellikle kolesterol hastalarına tüketmeleri yönünde tavsiyeler veriliyor. Kandaki kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olan badem dolaylı olarak da kalp hastalıkları riskini minimize etmiş oluyor. Öyle ki kan hastalıkları, tansiyon ve kolesterol kalp rahatsızlığına davetiye hazırlayan etmenler arasında yer alıyor.Badem başta olmak üzere kuruyemişler antioksidan açısından oldukça zengin besin maddeleri. Antioksidan ise başta ciddi kalp rahatsızlıkları olmak üzere vücutta birçok hastalığa zemin hazırlıyor. Bununla ilgili yapılan rahatsızlıklarda özellikle ceviz ve badem tüketen bireylerin yemeyenlere oranla kalp hastalıklarına daha az maruz kaldığı gözlemlenmiştir.

DİYABET

Şeker hastalarının özellikle yemeklerden sonra yaşadığı kan şekeri dengesizliklerinde badem devreye giriyor. Badem tüketen diyabet hastalarının bu konuda yaşadığı problemlerin kalktığı gözlemlenmiştir. Ancak yine benzer şekilde fazla tüketimi çeşitli problemlere sebep olabilir.

https://agacnet.ihya.com/bademin-faydalari.html