Bitkiler | Konular | Kitaplar

Kuru Fasülyenin Faydaları

Kuru baklagillerin lezzet açısından en gözde üyeleri arasında şüphesiz kuru fasülye başta geliyor. Geleneksel mutfağımızda yeri olduğu kadar sağlık açısından da kuru fasülye birçok faydaya sahip. Protein ve anorganik tuzlar açısından zengin olan kuru fasülye kalp krizinden sindirim sistemi rahatsızlıklarına kadar birçok hastalıkta gerek koruyucu gerekse onarıcı etki gösteriyor.

Kuru fasülyenin bileşiminde A, C, B9 ve B5 vitaminleri yer alıyor. Aynı zamanda mineralce de zengin olan kuru fasülyede özellikle magnezyum oranı açısından oldukça yüksek değerlere sahip.Kuru fasülyenin tahmin edebileceğinizden daha çok faydası var. İşte bunlar:

- Lifli bir gıda olması bile onu tek başına tercih edilebilir yapmaya yetecektir. Bu sebeple kötü kolesterol değerlerini düşürmeye yarıyor. Ayrıca kalın bağırsak problemlerinin çözümünde de rol oynadığını söyleyebiliriz.

- Diyetler için de kuru fasülye belirli pişirme kriterleri ile tavsiye edilebilir. Öyle ki sahip olduğu lifli yapısı ile uzun süre tokluk hissini sağlamaya yarayacaktır.

- Yine lifli yapısı sayesinde sindirim faaliyetleriniz de yoluna girecek. Şişkinlik hissini giderdiği gibi daha sağlıklı bağırsak faaliyetlerine yardımcı olur.

- Kalp hastalıkları açısından da kuru fasülye pozitif etkileri beraberinde getiriyor. Kalp rahatsızlıklarına karşı özellikle koruyucu bir etki gösteren kuru fasülye düzenli tüketildiği taktirde kalp krizi riskini de ciddi manada azaltmaya yardımcı oluyor.

- Kuru fasülyede yüksek oranda demir bulunuyor. Aynı zamanda folik asit oranı da yüksek olan kuru fasülyenin özellikle gebelik dönemindeki bayanlar tarafından tüketilmesi tavsiye ediliyor.

- Kuru fasülye de antioksidan da mevcut. Bu da haliyle kansere karşı koruyucu etki göstermesine sebep oluyor.- Tüm kanser türlerine dolaylı yoldan koruyucu tesir ederken özellikle meme kanseri ve kalın bağırsak kanserinde kuru fasülyenin faydalı olacağının üstünü çizmekte fayda var.

- Yüksek tansiyonun dengelenmesinde de kuru fasülye önerilebilir. Potasyum bulunduran kuru fasülye tansiyonu dengelerken, yüksek tansiyon hastalığı riski taşıyan grup için de bir önlem olarak koruyucu etki gösterecektir.

- Diyabet söz konusu olduğunda kuru fasülye yine devreye girecek bir besin. Şeker oranı dengelemeye yararken önlem olarak da iyi bir koruyucu olduğunu söyleyebiliriz.

- İdrar söktürücü olarak kullanılabilir.

- Yorgunluk ve halsizlikten şikayetçi iseniz kuru fasülyeyi düzenli olarak tüketmek size iyi gelecektir. Hem bedensel hem de zihinsel yorgunluklarda kuru fasülye dinlendirici bir etki gösteriyor.

- Karaciğer yetmezliği yaşayan hastalarda kuru fasülye tüketiminin pozitif etkileri olduğu uzmanlar tarafından kabul görmekte ve tavsiye edilmektedir.

- Kemikler için de kuru fasülye çok faydalı. Özellikle kemik gelişimi aşamasında olan çocuklar ve gençlerde pozitif tesirleri olmaktadır.

- Böbreklerde taş ve kum gibi problemler için iyi bir düşürücüdür.

- Siyatik ve romatizma hastaları için kuru fasülye tüketimi önerilebilir.https://tarim.ihya.com/fasulye/kuru-fasulyenin-faydalari.html