Bitkiler | Konular | Kitaplar

Ispanağın Faydaları

Ispanağın faydalı olduğunu bilmeyen yoktur herhalde. Öyle ki ıspanağın bu yönü ile birlikte çizgi filmlere dahi konu olduğunu biliyoruz. Onu bu kadar popüler bir sebze yapan en önemli özelliği ise şüphesiz zengin bir demir deposu olması. Demir yönünden zengin olması ona bir artı katsa da ıspanağı özel yapan sadece demir içeriği değil.

Ispanak birçok yönden zenginliklere sahip bir sebze. Protein bu maddelerin önemlileri arasında. Çiğ hali ile tüketildiği taktirde vücudunuz için ciddi bir lif içeriğine de sahip. Lif özelliğinden faydalanmak istiyorsanız ıspanağı çiğ şekilde salatalarınıza dahil edebilir, bu şekilde tüketebilirsiniz.

Çiğ hali gibi ıspanağın suyu da ayrı faydalara sahip. C vitamininden faydalanmak için en elverişli tüketim şekli de suyunu içmek. Özellikle ıspanak suyu tüketerek gribal enfeksiyonlara, soğuk algınlıklarına karşı önlem alabilirsiniz. Ispanak suyunun bir diğer etkisi ise hemoroid üzerine.

Ispanak suyu kalp rahatsızlığı olan hastalar için de önerilebilir. Haftada bir ya da iki kez tüketeceğiniz ıspanak suyu ile birlikte daha sağlıklı bir kalbe sahip olabilirsiniz.

Sadece C vitamini değil A vitamini de ıspanakta yüksek bir oranda bulunuyor. Kan yapımı için de ıspanak tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Kemik ve diş sağlığınız için de ıspanak tüketebilirsiniz.

Ispanağın zengin içeriği ve diğer besin maddeleri şu şekilde:

25 kalori;

3 gr. protein;

3,6 gr. karbonhidrat;

0 kolesterol;

0,3 gr. yağ;

2.1 gr. lif;

38 mgr. fosfor;

170 mgr. kalsiyum;

2.2 mgr. demir:

50 mgr. sodyum;

500 mgr. potasyum:

8.100 IU A vitamini:

0,07 mgr. B l vitamini;

0,14 mgr. B2 vitamini;

0.5 mgr. B3 vitamini:

150 mcgr. folik asit;

28 mgr. C vitamini

1,7 mgr. E vitamini.

Bu çeşitlilik, besin değerleri ve etken maddeleri ile birlikte ıspanağın diğer faydaları ise şu şekilde sıralanabilir:

- A, C ve E vitaminlerini içeriğinde barındıran ıspanak antioksidan özelliğine sahip bir sebze. Bu yönü ile birlikte kalp sağlığını koruduğu gibi kalp krizi meydana gelme riskini de azaltmaktadır. Bunlara bağlı olarak gerçekleşebilen felç ve inme gibi durumlara karşı da ıspanak tüketimi ile önlem almanız söz konusu.

- Gözler için de ciddi bir etkiye sahip olan ıspanak ile katarakt oluşumunun önüne geçmeniz mümkün.- Kanser gibi bir hastalığın tedavisinde dahi ıspanağın ciddi etkilere sahip olduğundan bahsedebiliriz. Kansere yakalanma riskini azaltmanız ıspanak tüketimi ile mümkün. Ispanak tüketimini düzenli olarak gerçekleştiren bireylerde akciğer, prostat, mesane, deri kanserlerine yakalanma olasılığının düşük olduğu yapılan bilimsel araştırmalarca ispatlanmıştır.

- Gözler için bir önemli etkisi de halk arasında daha çok yaşlılık körlüğü olarak bilinen hastalığın tedavisindedir. Bunun yanında tüm görme bozukluklarında ıspanak tüketiminin pozitif etkisi vardır.

- Mineralleri bakımından da son derece zengin olan ıspanakta potasyum minerali de bulunuyor. Bu da halk arasında ciddi oranlarda rastlanan yüksek tansiyon hastalığının tedavisinde rol oynuyor.

- Ispanakta önemli bir madde de folik asit. Bu da bilindiği gibi daha çok gebe kadınlar için çok önemli bir etken madde. Bu yüzden hamilelik süresince düzenli olarak ıspanak tüketimi ile birlikte hem hamilelik sürecini daha sağlıklı geçirebilir, hem de doğacak çocuğunuzun sağlıklı olmasına yardımcı olabilirsiniz.

- Ispanaktaki lif içeriği sayesinde kabızlık probleminizden kurtulabilir, daha sağlıklı bağırsak faaliyetleri geçirebilirsiniz.

Tüm bu maddelerde de belirttiğimiz gibi ıspanak oldukça sağlıklı bir sebze. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta da bazı hastalıklar söz konusu olduğunda ıspanak tüketiminin tehlike içerebileceği.

GUT HASTALARI, SAFRA VE BÖBREKLERİNDE TAŞ BULUNANLAR ISPANAK TÜKETMEMELİLER.


https://tarim.ihya.com/ispanak/ispanagin-faydalari.html

Konular