Bitkiler | Konular | Kitaplar

brokolinin faydaları

Kalbinizi brokoli, balık ve ceviz yiyerek genç tutun

Sebze-meyve ve zeytinyağı ağırlıklı Akdeniz tipi beslenme kalbin en iyi dostu. Kalp-damar hastalıklarını önleyen brokoli, kanın akışkanlığıyla omega-3 sağlayan balık ve kolesterolü düşüren cevizden bol bol yemek kalbinizi genç tutar

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kalp Göğüs ve Damar Cerrahisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kürşat Bozkurt; kalp sağlığıyla ilgili okurların sorularını yanıtladı:

* Kalbimi koruyucu besinler hangileri?

Tansiyona brokoli

GÜNÜMÜZ koşullarında yanlış beslenme, hareketsizlik, sigara, alkol ve stres tansiyon problemlerinin artmasına sebep oluyor.

İstanbul Üniversitesi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Aykan Canberk, hipertansiyonun risk faktörleriyle birlikte değerlendirildiğini söylüyor: "Eğer hipertansiyonun ırsi olduğu kanıtlanırsa zaten o kişiye kilo almaması, sebze ağırlıklı beslenmesi, spor yapması söylenir. Özellikle bu tarz sorunlarla gelenlere ise biz brokoli, karnabahar, kereviz ve baklayı sofradan eksik etmemelerini öneriyoruz.

Prostata özel brokoli kürü

Yaklaşık 600- 650 mililitre kaynamakta olan suyun içine, 200-250 gram brokoliyi atın.

Hafif ateşte en fazla 4-5 dakika haşlayın. Ilıdıktan sonra süzüp ayırın. Üçte birini sabah, üçtü birini öğlen ve geri kalanını da akşam aç karına için.

Brokoli suyunu içtikten 20 dakika sonra herhangi başka bir şey tüketmeyin. Haşlanmış olan brokoliyi de yemeklerinizin arasında salata olarak tüketebilirsiniz. Haşlanmış brokoli parçalarını tüketmek zorunda değilsiniz; burada önemli olan suyunu içmenizdir.

Her 7 günlük uygulamanın sonunda 3 gün ara verin. Toplam uygulama ise 21 gün devam ettirilmeli (3 günlük aralar hariç). Uygulama tamamlandıktan sonra eğer ileriki zamanlarda şikayetleriniz tekrar ortaya çıkmaya başlarsa bu defa 15 günlük brokoli kürü uygulamalısınız.

Çilek, lahana ve brokoli gençlik iksiri!

Cildinizin daha genç görünmesini istiyorsanız; ayda iki kere derin cilt bakımı yaptırabilirsiniz.

Medikal Estetik Uzmanı Dr. Mustafa Karataş, bol sebze ve meyve tüketerek cildin genç kalabileceğini vurguluyor. Amerikalı ve İngiliz bilimadamları ise; etkinliği kanıtlanan belli gıdalar olduğunu söylüyor.

Ciltte detoks etkisi yaparak, yaşlanmayı geciktiren bu gıdalar şöyle sıralanıyor: Kara üzüm çekirdeği, yumurta sarısı, kiraz, limon, portakal, kavun, karadut, çilek, nar, brokoli, ıspanak, Brüksel lahanası, pazı, yer elması, sarımsak, erik, beyaz lahana, domates, karnıbahar, turp, kara lahana.

İlaç içerken brokoli ve lahana böbrekleri korur

Ben 70 yaşındayım. Şeker ve yüksek tansiyon sorunum var. Günde 10 tane ilaç içiyorum. Bu ilaçların böbreklerime zarar vermemesi için neler yapmalıyım? A.K./İzmir

İlerleyen yaşlarda sıklaşan hastalıklar için alınan ilaçların sayısında bir patlama yaşanır. Bu duruma 'polifarmasi' de denir. Ancak 60 yaş ve üzeri kişilerde vücudun metabolizması değiştiğinden, ilaç kullanımını yönetmek de gerçek bir maharet ister. Bu nedenle öncelikle doktorunuzdan ilaçlarınızı hangi sorun için kullandığınızı, ne zaman alacağınızı, ne kadar süre devam edeceğinizi öğrenin.

Alkolden uzak durun!

Brokoli ve yeşil çay meme kanserinden koruyor!

Dünyacı ünlü kalp doktoru Mehmet Öz; Kanser Haftası nedeniyle, Digitürk'teki Home TV'de yayınlanan programında, hastalıktan korunma yolları hakkında önemli bilgiler verdi. İşte Öz'ün anlattıkları:
Domates, içerdiği yüksek likopen sayesinde karaciğer ve prostat kanseri riskini azaltıyor.
Ağırlıklı olarak yağ oranı yüksek gıdalarla ya da kırmızı etle beslenenlerin; kolon ve bağırsak kanserine yakalanma ihtimali yüksektir!

E VİTAMİNİ RİSKİ ARTIRIR
Karaciğer kanserini önlemek için sigaradan ve pasif içicilikten uzak durmak gerekiyor. Ayrıca araba camlarını açık tutarak yollardaki hava kirliliğini solumamak da önemli bir ayrıntı.

Brokoli yiyin, göğüs kanserini önleyin!

Kansere karşı bizi koruyan ve son yıllarda tüketimi hızla artan brokoli, tam bir sağlık deposu... Her yaşta yenmesi geren brokolinin yararlarından bazıları şöyle:
Zengin bir A, E ve C vitamini deposu olan brokoli, içeriğindeki flavonoidlerle bağışıklık sistemimizi güçlendirir.
Yüksek miktarda kalsiyum içerdiği için kemik erimesini yavaşlatmaya yardımcı olur.
Demir ve çinko da içermektedir. Kadınlarda göğüs kanserini önler.
Prostat, bağırsak ve idrar kesesi kanserlerine karşı güçlü bir koruyucudur.

Brokoli yemek için öyle çok neden var ki!

Çok sevildiği yetmezmiş gibi başka bir ödüle daha layık görüldü brokoli! İçindeki bir bileşen, organlarınızı kan şekerinin zararlarına karşı koruduğu için ona 'Altın Yeşil' ödülü verildi. Şaka şaka! Böyle bir ödül yok; ama okumaya devam edin, neden bir ödülü hak ettiğini düşündüğümüzü anlayacaksınız.

KANSER SAVAŞÇISI
Kan şekeriniz (glikoz) sürekli yüksek olduğunda kalp, göz, böbrek ve sinir hücreleri büyük bir darbe alır. Darbe üstüne darbe kalıcı hasara neden olur. Eğer brokoli hâlâ yediğiniz sebzeler arasında değilse, onun sevdiğiniz sebzelerden biri olması için birkaç güzel sebep daha var...

Kansere karşı süper brokoli

İngiliz bilim insanları, brokolideki kansere karşı mücadele edebilen glükofaranin maddesini artırarak "süper brokoli" geliştirdi

İngiltere'deki John Innes Merkezi ve Norwich Gıda Araştırmaları Enstitüsü'nden bilim insanları, 1983'te bazı kanser türleri ve çeşitli rahatsızlıklara iyi gelen glükofaranin maddesinin yabani bir brokolide bulunmasından yola çıkarak araştırma başlattı.

Brokolide bulunan ve sağlık için yararlı olan glükofaranin maddesini artırmayı amaçlayan bilim insanları, "Benef o r - te" adını verdikleri "süper brokoli"yi geliştirmeyi başardı. Normal bir brokoliden 3 veya 4 kat daha fazla glükofaranin içeren geliştirilmiş süper brokoli, İngiltere'de market raflarında satışa sunuldu.

'AZ PİŞİRİP YİYİN'

Saçları için brokoli ile besleniyor

Cambridge Düşesi Kate Middleton'ın giysileri kadar, saçlarının parlaklığı da beğeni topluyor.

Middleton'ın saçlarının sırrının, "doğru beslenme" olduğu belirtiliyor. Genç düşesin daha güçlü ve parlak saçlara sahip olmak için, içinde "sistain" adlı aminoasit bulunan besinlerle, demir ve çinko bakımından zengin gıdalar tükettiği kaydedildi.

Bu tür beslenmenin sadece saçlarına değil, yüzüne ve tırnaklarına da yansıdığına inanan Middleton bol bol kırmızı et, balık, tahıl, brokoli ve bitter çikolata tüketiyor.

Kanser savaşçısı brokoli filizi

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Canfeza Sezgin, brokoli, özellikle de brokoli filizinin; meme, kalın bağırsak, prostat ve cilt kanserleri başta olmak üzere birçok kanserin önlenmesi ve tedavisinde etkili olduğunu belirtti.

Canfeza Sezgin, brokoli filizinde yoğun olarak bulunan, antikanser özellik taşıyan doğal bileşenlerin başında gelen sulforafan isimli maddenin, kanserden korunmaya ve tedaviye yardımcı olabileceğine dair son yıllarda birçok bilimsel çalışma yayımlandığını söyledi.

Sezgin, ''350 meme kanserli kadında yapılan bir çalışmada brokoli, kıvırcık lahana, beyaz lahana ve karnabahar gibi gıdalardan zengin beslenen kadınlarda meme kanseri riskinin yüzde 50 azaltıldığı saptanmış'' dedi.

Muz ve brokolinin faydaları

Muz ve brokolinin içerdiği lifler, mide ve bağırsak problemlerine iyi geliyor.

Sebze ve meyvelerin posalarının, zararlı bakterilerin sindirim sistemindeki hücrelerin içine geçişine karşı etkisini araştıran bilim adamları,
"plantain" cinsi büyük bir muz ile brokolinin içerdiği liflerin oldukça yararlı olduğunu gözlemledi. Bu liflerin, ishal ve karın ağrısı gibi semptomlar gösteren kronik iltihabi bir bağırsak hastalığı olan Crohn’a karşı yararlı olduğunu saptayan bilimadamları, işlenmiş gıdalarda kullanılan ortak bir maddenin ise hastalığın ilerlemesine yol açtığını tespit etti.

Araştırma ekibinden Barry Campbell, elde ettikleri sonuçların, farklı beslenme ögelerinin bakterilerin bağırsak içindeki hareketi üzerinde oldukça etkili olabileceğini ortaya koyduğunu söyledi.