Bitkiler | Konular | Kitaplar

Yeşil Biberin Faydaları

Biberin kırmızısı, yeşili, incesi, kalını, hepsi birbirinden faydalı sebzeler. Yeşil biberin faydalarına daha yakından değineceğiz. Biberin her türlüsünde C vitamini bulunsa da yeşil biberin C vitamini oranı en yüksek değerlerde. Bu da onu güçlü bir antioksidan etkisi sahibi yapıyor.Biberde aynı zamanda ciddi oranda da lif bulunuyor. Bu da diyet listelerinizde bibere, biber kullanılan tariflere yönelmeniz için çok geçerli bir sebep. Yeşil biber ile sağlıklı yemekler, çorbalar ve salatalar yapabilirsiniz. Bunun için dolmalık yeşil biberi, sivri yeşil biberleri ya da çarliston olarak bilinen biber türünü kullanabilirsiniz.

C vitamini zengini olan yeşil biberin içerisinde daha çok farklı zenginlikler de var. Bunlardan en önemlileri başta beta karoten. Bunun yanında yüksek oranda A, B1, B2, E, P ve K vitaminleri de bulunuyor.

Antioksidan özelliği ile yeşil biber en başta yaşlanmayı geciktirici etkiye sahip. Zengin bileşimi ile birlikte de enfeksiyonlar söz konusu olduğunda tam anlamı ile ciddi bir koruyucudur. Vücudu enfeksiyonlara karşı korurken diğer taraftan da temizlenmesine, toksin maddelerin atılmasına yardımcı olur.
Yeşil biber bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkilidir. Birçok hastalığa karşı koruyucu bir kalkan oluşturulmasında etkilidir. Hatta kanser söz konusu olduğunda yine yeşil biberin koruyucu tesirinden bahsedebiliriz.

Kalp ve damar sağlığında yeşil biber olumlu etkilere sahip. Bileşiminde bulunan P vitamini sayesinde damarlarınızın sağlıklı olmasını sağlıyor. Kalp hastalıklarına karşı da yeşil biberi düzenli olarak tüketmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Yeşil biberin yine bir zenginliği olan K vitamini de vücutta oluşan kanamaların azaltılmasında etkilidir. A ve C vitaminleri ile birlikte gözleriniz için çok iyi bir tercih olacaktır.

Sindirim sistemi rahatsızlıklarından mı şikayetçisiniz? Yine çareyi yeşil biber tüketiminde arayabilirsiniz. Yeşil biber yoğun lif içeriği ile birlikte kabızlığı giderir.

Konular