Bitkiler | Konular | Kitaplar

Beyaz Lahananın Faydaları

Vitaminleri, mineralleri ile son derece zengin bir içeriğe sahip olan beyaz lahana sayısız faydası ile birlikte tam bir sağlık dostu. B grubu vitaminlerinin yanında C ve E vitaminleri de beyaz lahanada mevcut. Bunlardan başka potasyum miktarı da lahanada oldukça fazla.Beyaz lahana yüksek miktarda antioksidan içeriyor. Bunun yanında çok sayıda mineral ile birlikte beyaz lahana vücudun direncini artırmaya yarıyor. Birçok hastalıkta vücudu koruyucu bir kalkan görevi üstlenen beyaz lahana kanser hastalığı söz konusu olduğunda da pozitif tesirlere sahip.

Yapılan araştırmalar sonucunda beyaz lahananın kanser üzerine etkileri kanıtlanmış. Düzenli olarak beyaz lahana tüketen insanlar üzerinde yapılan araştırmalar neticesinde bu gruba ait insanların kalın bağırsak, mide, akciğer ve cilt kanserlerine yakalanma oranının beyaz lahana tüketmeyenlere oranla çok daha düşük olduğu gözlemlenmiştir.


Antioksidan içeriği yüksek olan beyaz lahananın bir diğer etkisi de kalp hastalıkları üzerine. Kalp hastalıklarına yakalanma oranını düşüren beyaz lahana felç geçirme riskini de düşürüyor. Ayrıca katarakt hastalığı söz konusu olduğunda da riski azaltıyor.

Lahana normal şekli ile sağlık için fayda sağladığı kadar suyu ile de şifa kaynağı olmaya yarıyor. Özellikle mide için son derece faydalı. Avrupa'da uzun yıllardır geleneksel bir uygulama yöntemi olan beyaz lahana suyu tüketimi ile mide ülserlerinin önüne geçilmeye çalışılıyor. Mide ülserini önlemek için beyaz lahananın suyu taze olarak tüketilmelidir.
Enfeksiyonlara, bakteri oluşumlarına karşı da beyaz lahana tüketebilirsiniz. Beyaz lahana virüs oluşumlarına karşı engel olmakta. Bağışıklık sistemini uyaran beyaz lahana vücut için etkili bir koruma sağlar.

Uzmanlar beyaz lahana tüketiminin kadınlara da ayrıca tesirlerinin olduğundan bahsediyor. Beyaz lahanada folik asit bulunuyor. Kadınlarda görülmekte olan bazı hastalıkların çözümünde etken madde olan folik asit ile genç yaşlardan itibaren kadınlar için tüketilmesi önerilir.

Hazımsızlık problemlerinde beyaz lahananın olumlu etkileri vardır. Bağırsak problemlerinde düzenleyici olarak rol oynayan beyaz lahana kabızlık için de faydalı.


Beyaz lahana özellikle diyabet hastaları ve romatizma hastaları için de tavsiye ediliyor. Şeker hastaları için düzenleyici rol oynuyor. Romatizma hastalarının özellikle ağrılarının tedavisinde yardımcı oluyor.


https://tarim.ihya.com/lahana/beyaz-lahananin-faydalari.html

Konular