Bitkiler | Konular | Kitaplar

Domatesin Faydaları

Yemeklerin, salataların, kısacası sofraların en vazgeçilmez sebzelerinden olan domatesin faydaları da bir o kadar çok. Domatesi en özel kılan şey şüphesiz ona en karakteristik fiziksel özelliği olan kırmızı rengi de veren likopen maddesi. Sadece renk vermekle kalmayan likopen aynı zamanda güçlü bir antioksidan.Domates aynı zamanda yüksek oranlarda C vitamini, E vitamini ve Beta Karoten de içeriyor. Bu zengin içerikle birlikte sağlık için birçok faydaya sahip olan domatesin bu artılarına gelin daha yakından bakalım.

KALP VE DAMAR SAĞLIĞI İÇİN DOMATES

Likopen kalp ve damarlar adına oldukça önemli tesirlere sahip bir madde. Şüphesiz bu duruma öncelikli olarak antioksidan etkisi sebep oluyor. Vitaminler ile de bu durumu destekleyen domates tüketimi aynı zamanda hücrelerin yapısının korunmasında da oldukça etkili.

Likopen ile birlikte dolaylı yoldan kalp ve damar sağlığına yaptığı etkiyi dolaylı olarak da farklı yollardan yapan domates kandaki kötü kolesterolün düşürülmesinde de etkili. Kolesterolü düşürürken damar sertliği problemine karşı önleyici oluyor.

KANSERLE SAVAŞ

Domatesin bir diğer öncelikli etkisi kanser üzerine. Hem kansere karşı bir önlem olarak, hem de mevcut kanser hastalarında tedavi yanında bir takviye olarak domates tüketilmesi tavsiye edilir. Spesifik olarak erkeklerde prostat kanserine engel olurken akciğer kanseri için de tüketilmesi olumlu etkileri beraberinde getiriyor.DAHA SAĞLIKLI KEMİKLER İÇİN

Domatesin en yeni ortaya çıkan ancak yapılan bilimsel çalışmalarca önemi büyük olan bir etkisi de kemik sağlığı üzerine. Antioksidan içeriği ve likopen kemik sağlığı açısından da çok faydalı. Genç yaşlardan itibaren tüketilmesi ilerleyen yaşlarda yaşanabilmesi muhtemel olan kemik dokusunda zarar görmeye bağlı gerçekleşen hastalıkların önlenmesinde etki sahibi oluyor.

TAKVİYE BESLENME

Domatesin genel olarak oldukça besleyici bir sebze olduğunu söyleyebiliriz. B grubundan B1, B2, B3, B5 ve B6 vitaminleri barındırmasının yanında C, A, E ve K vitaminlerini de barındırıyor. Vitamin açısından zengin olduğu gibi mineral açısından da oldukça çeşitlilik sahibi olan domateste magnezyum, fosfor, demir, potasyum mineralleri bulunuyor.

SAĞLIKLI GÖZLER İÇİN DOMATES

Domates vücudun ihtiyacı olan A vitaminini de büyük ölçüde karşılıyor. Özellikle domates suyu tüketerek bu etkiyi daha kolay elde edebilirsiniz. A vitamini ise gözlerin daha sağlıklı görmesi adına gerekli bir vitamin. Hal böyle olunca düzenli domates tüketimi ile göz sağlığınızı koruduğunuzu söyleyebiliriz.

GÜZEL BİR CİLT İÇİN

Domates tek başına bile günlük C vitamini ihtiyacımızı karşılamaya hemen hemen yetiyor. Bunun için günde yalnızca bir bardak domates suyu tüketmeniz yeterli olacaktır. Bu da dolaylı olarak cildinizin daha sağlıklı görünmesini, daha nemli ve canlı olmasını sağlarken, çevresel faktörlerin ve yaşlanma etkilerinin cildinizi etkilemesine de engel olur.

ZAYIFLAMA VE DOMATES

Diyetler bir açıdan tehlikelidir. O da almanız gereken besin değerlerini sağlıklı ve kalorisiz olarak tüketmeniz. Domates bu açıdan çok faydalı bir besin maddesi. Hem vitamin ve mineral açısından oldukça zengin, hem de gayet düşük kalori değerlerine sahip. Kendinizi tok hissetmeniz noktasında da domates ve domates suyuna başvurabilirsiniz.SAÇLARI GÜÇLENDİRİR

A vitamininin saç köklerini güçlendirici bir etkisi bulunuyor. Domates tüketimini düzene soktuğunuz taktirde saçlarınız için de gayet doğal bir yolla sağlıklı olmalarına yardımcı olmuş olursunuz.

DİYABET

Domatesin içerisinde kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olan, oldukça etkili, chronium isimli bir madde bulunmaktadır. Diyabet hastalıkları rahatlıkla domates tüketebilirler.

TANSİYON

Domatesin özellikle hipertansiyon, yani yüksek tansiyon hastalığında etkisi büyüktür. Amerika'da yapılan araştırmalar neticesinde sadece domatesin değil, domates ile üretilen diğer besinlerin de tansiyonu düşürücü etkisi olduğu ortaya çıkarılmıştır.

TAŞ OLUŞUMUNU ENGELLER

Böbreklerde ve safra kesesinde taş oluşumuna karşı da tüketilmesi tavsiye edilir. Özellikle çekirdeksiz olarak tüketilmesi durumunda domates ve domates ürünleri taş oluşumuna engel oluyor.

AĞRILAR İÇİN DOMATES

Eklem ağrıları çekiyorsanız, dahası bu ağrılarınıza sebep olan eklem iltihabı ise domates iyi bir takviye besin olabilir. İçeriğindeki flavonoid ve karotenoidler ile birlikte domates iltihap oluşumuna engel olur, ağrılarınızın önüne geçer.https://tarim.ihya.com/domates/domatesin-faydalari.html