Bitkiler | Konular | Kitaplar

Brokolinin Faydaları Nelerdir?

Brokoli sevenlerin sayısı her geçen gün artışta. Başta "küçük yeşil ağaçlar" olarak tanımladığımız, lezzeti olmadığını düşünüp hayatımıza alamadığımız brokoliye yavaş yavaş alıştık. Hala sevmeyenler olsa da brokolili tarifler arttıkça sofralarımızda daha fazla yer veriyoruz artık. Bu duruma yol açan temel sebeplerden biri de şüphesiz sahip olduğu sayısız faydası.Brokolinin çok sayıdaki faydası arasından kansere karşı etkisi, iltihaplanmaya engel oluşu öne çıkıyor. Bu yönleri ile büyük artılara sahip olan brokoli aynı zamanda kilo vermeye, daha da önemlisi sağlıklı kilo vermeye sağladığı katkı ile birlikte daha da önem kazanıyor. Şimdi brokolinin faydalarını daha yakından inceleyelim.

Kansere karşı koruyucu özelliğe sahip olan fitokimyasallar brokolide bol miktarda bulunuyor. Brokolide aynı zamanda detoks özelliği gösteren enzimler de bulunuyor. Amerika menşei olan brokoli özellikle kadınlarda sık rastlanan meme kanserine karşı ciddi bir etkiye sahip. Kadınlardaki bir diğer etkisi de östrojen hormonunu dengeliyor olması.

Brokolinin başta meme kanserine ve diğer tüm kanser tiplerine karşı etkisi bilinen bir gerçek. Bu alanda yapılan çok sayıdaki bilimsel çalışma bu sonucu kesin olarak destekler nitelikte. Ancak brokoli ciddi manada karmaşık bir kimyasal yapıya sahip. Kansere etkisinin varlığını kesin olarak görmemize rağmen tam olarak hangi maddelerin buna sebep olduğunu bilmek mümkün olamıyor. Yine de kansere karşı brokoli tüketimini kesinlikle öneriyoruz.Kalp ve damar sağlığı adına da brokoli tüketebilirsiniz. Brokoli kolesterolü düşürücü bir etkiye sahip. Gerek çiğ brokoli, gerekse pişmiş brokoli tüketerek kolesterol seviyenizi dengeleyebilirsiniz. Elbette sadece brokoli tüketimi ile birlikte kolesterol hastalığınızı ortadan kaldırmanız mümkün olmayacaktır. Ancak düzenli sıklıkla brokoli tüketimi bu alanda yapacağınız ciddi bir takviye.

Brokolinin bileşiminde yüksek oranda B vitamini bulunmakta. Bu da kalp ve damar sağlığı için bir başka pozitif etki olarak gündeme geliyor. Özellikle daha sağlıklı damarlar için brokoli tüketimi olumlu yönde tesir edecektir.

Brokoli ciddi de bir antioksidan içeriğine sahip. Bilindiği gibi antioksidanların vücutta birçok hastalığa ve aksaklığa sebep olan serbest radikallerin aktiflik göstermesine engel olacak yönde etkisi vardır. Bu da sadece birçok hastalığa engel olarak değil, aynı zamanda kanserli hücrelerin dağılması ve vücuda zarar vermesine engel olur.

Daha sağlıklı bir sindirim sistemi için de brokoli tüketiminize ağırlık vermeniz gerekebilir. Brokolide yüksek oranda lif içeriği bulunmaktadır. Düzenli olarak brokoli tüketen bir insanın kabızlık gibi bir problemi olmayacağını iddia eden uzmanlar brokoli tüketimine önem veriyor. Sadece bağırsak faaliyetleri ile kalmayan brokoli aynı zamanda mide için de son derece faydalı. Mide hastalıkları olan ülser ve reflü de brokoli tüketiminden olumlu yönde etkilenecektir.Brokolide bulunan bir diğer vitamin de D vitamini. D vitamini bilindiği üzere cilt ile birlikte güneşten alınıyor. Ancak her ülkede yaşayan insanlar güneş görme oranları açısından bizim kadar faydalı olamayabiliyor. İşte brokoli bu noktada da faydalı bir kaynak. Düzenli olarak brokoli tüketimi ile güneşten alacağınız D vitaminine bir alternatif kaynağa sahip olabilir, kemik sağlığınız adına iyi bir adım atmış olabilirsiniz.

Brokoliyi özellikle bayanlar tarafından daha çok tercih ettiren sebepler arasında detoks etkisine sahip olması da yer alıyor. C vitamini ve kalsiyum oranı yüksek olan brokoli vücutta biriken toksinlerin atılması adına çok faydalı bir seçim.

Ve gelelim kilolarınızı kontrol almada size yardımcı olacak brokoli etkisine. Özellikle diyet sürecindeki bireylere brokoli tüketimi ısrarla tavsiye ediliyor. Brokolinin kalorisi oldukça düşük, tok tutma oranı da yüksek. Diyet sürecinde yaşayabileceğiniz halsizlik, yorgunluk problemlerinde de brokoli etkili olacaktır.https://tarim.ihya.com/brokoli/brokolinin-faydalari-nelerdir.html