Bitkiler | Konular | Kitaplar

cevizin faydası

Kalp sağlığı için en iyisi "ceviz"

Tüm balık çeşitlerinin kalp krizini önlemede son derece yararlı olduğu hemen hemen herkes tarafından biliniyor.

Yapılan son araştırma ise kalp sağlığı için daha yararlı bir besini ortaya çıkardı. Gerek taze, gerekse kuru cevizin kolestrolü dengeleyici etkisi bulunuyor.

Journal of Nutrition'da yayınlanan habere göre cevizde de en az balıkta olduğu kadar Omega 3 bulunuyor. Depresyon ve intihar riskini de azaltan Omega 3 yağ asitlerinin kalp damar hastalıklarının tümüne büyük yararı var.

Bahar depresyonu için ceviz

Her mevsimin kendine özgü sebze ve meyveleri var ve bunlardan en doğru biçimde faydalanmamız gerekiyor. Örneğin sonbaharda bollaşan ceviz, depresyona iyi geliyor. Uzmanlar, bu mevsimde yağlı yiyeceklerden özellikle kaçınmamız gerektiğini söylüyor

Jinemed Hospital Beslenme ve Diyet Uzmanı Suzan Elpe sonbahar diyetiyle ilgili soruları yanıtladı:

* Yaz boyunca alınan kilolardan nasıl kurtulabiliriz?
Kilo vermek bir disiplin işidir. Kısa sürede ve yanlış diyetlerle kilo vermek çözüm değil. Önemli olan yeni bir beslenme alışkanlığı kazanmak ve devamlı kilo alıp veren biri haline gelmemektir. Kilo sorununuzu çözmek için acele etmeyin, sadece doğru beslenmeyi hayatınıza sokmaya çalışın.

* Sonbaharda yapılabilecek doğru diyet nedir?

Günde 8 ceviz kolesterolü düşürür

* Cevizin kolesterol düşürücü etkisi var mı?
Ceviz; eğer kalori probleminiz yoksa, kolesterolü düşürücü etkisi olan, harika bir besin maddesidir. Günde 8 tane ceviz yemeniz yeterlidir. Her ceviz 25 kalori içerir ve toplam 200 kalori alırsınız.

* Somonu çok seviyorum ama genelde piyasada çiftliklerde üretilmiş somonlar satılıyor. Bu somonlardaki yararlı maddeler, doğada yetişmiş olanlara göre daha mı az?

Yiyenin evine huzur getiren yemiş

Eski Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Mehmet Şen, ''Ceviz mutlaka her gün en az 30 gram tüketilmeli, ceviz yiyen kişi eşiyle kavga etmez, evinde huzur olur'' dedi.

Şen, Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) Ordu Valiliği, Ordu Üniversitesi, Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Ordu Ziraat Odası Başkanlığı'nca düzenlenen Ceviz Paneli'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ceviz üretiminde geride olduğunu belirtti.

Çin'in üretiminin 800 bin tondan fazla, Amerika'nın üretiminin ise 400 bin ton civarında olduğunu ifade eden Şen, ''Bizim üretimimiz ise 180 bin ton civarında. Bugün baktığımızda maalesef cevizi dışarıya satamıyoruz. 1970'li yıllarda ceviz satardık, bugün ceviz alan bir ülke konumuna geldik. Dışarıdan 50 bin ton ceviz alıyoruz'' diye konuştu.

Dökülen saçlar için süt ve ceviz tüketin

Tırnaklarınız kırılıyor ve saçınız dökülüyorsa nedeni biotin eksikliği olabilir. Bu durumda süt, karaciğer ve ceviz ağırlıklı beslenmelisiniz

Saçlarınız dökülüp kırılıyor, mat görünüyorsa, tırnaklarınız kırılıyor ve burnunuzun etrafında egzama oluyorsa nedeni biotin ani vitamin H eksikliği olabilir! Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan; biotinin önemini anlattı:
Biotin; yağ ve karbonhidrat metabolizmasında rol oynayan, suda eriyen bir vitamindir. Gıdalar yoluyla alınabileceği gibi bağırsak bakterileri de vücudumuza gerekli olan biotini sağlamaktadır.

GENETİK OLABİLİR

Dişlerinizi kontrol ettirin bol bol balık ve ceviz yiyin

Altı ayda bir diş doktoruna gidin çünkü diş ve diş eti hastalıkları romatizmayı tetikler. Ceviz ve balıktaki Omega 3 yağ asitleri de romatizmaya karşı koruyucudur
Acıbadem Fulya Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Selda Bağış, romatizmaya neden olan etkenler ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi:

1 Ailesinde romatizma hastalığı olanlar dikkat etmeli. Genetik yatkınlık, romatizmanın oluşumunda rol oynuyor.
2 Fazla kilolarınızdan kurtulun. Fazla kilolar; bel ve bacaklara binen yükü artırıyor ve eklem harabiyetine neden oluyor.
3 Omega 3 ve Omega 6 dengesi romatizmal hastalıklar için çok önemlidir. Bu nedenle bol bol balık, yumurta, ceviz, keten tohumu ve semizotu tüketin.

GÜNDE 2 LİTRE SU İÇİN