Bitkiler | Konular | Kitaplar

Patlıcanın Faydaları

Patlıcan birçok açıdan artılara sahip, aynı zamanda da oldukça lezzetli bir sebze. Özellikle lezzetli olmasının yanında kalorisinin de düşüklüğü onu bir kat daha tercih edilebilir yapıyor. Ancak elbette sahip olduğu bu artının yanında ona ekleyeceğiniz yağ ya da kızartma gibi usuller ile özelliğini kaybetmemesine dikkat etmekte fayda var. Gelelim patlıcanın içeriğine ve faydalarına.
Patlıcan besin değeri açısından oldukça zengin. Birçok maddeyi içeriğinde barındıran patlıcanda A vitamini ve fosfor da yer alıyor. İşte tüketeceğiniz 100 gram patlıcan ile birlikte vücudunuza alacaklarınız.

100 gram patlıcanın besin değerleri:


24 kalori;

1,1 gr. protein;

5,5 gr. karbonhidrat;

0 kolesterol;

2 gr. yağ;

l gr. lif;

37 mgr. fosfor;

15 mgr. kalsiyum;

l mgr. demir:

l mgr. sodyum;

15 mgr. potasyum:

30 IU A vitamini;

0,05 mgr. B1 vitamini;

0,04 mgr. B2 vitamini;

0,05 mgr. B3 vitamini;

0,081 mgr. B6 vitamini

5 mgr. C vitamini.

Patlıcanın faydaları:

- Patlıcanın sinirler üzerinde etkisi bulunuyor. Sinirleri yatıştırdığı ile ilgili bilgiler mevcut.

- Kalp çarpıntılarından şikayetçi iseniz patlıcan bu çarpıntıları önleyici etki gösteriyor.

- Pankreas, karaciğer, böbrekler için patlıcan çok sağlıklı bir sebze tercihi olacaktır. Fonksiyonlarının daha iyi çalışmasına yardımcı olur.

- Patlıcanın ciddi bir etkisi de idrar söktürücü etkisi. Vücutta biriken fazla suyun, ödemlerin atılmasında patlıcanın etkisi söz konusu.

- Doğru şekli ile tüketildiği taktirde patlıcanın zayıflamaya yardımcı bir sebze olarak da tüketilebileceğini söyleyebiliriz.

- Şeker hastaları için de patlıcan tüketimi faydaları beraberinde getiriyor.

- Şeker hastalarında pozitif etki gösterdiği gibi anemide de benzer etkileri gösteriyor. Kan değerlerinin düzene girmesine yardımcı olan patlıcanın içeriği ile birlikte anemi tedavisinde iyi bir takviye besin olarak değerlendirebilirsiniz.

- Damar sağlığı açısından patlıcan çok faydalı bir sebze. Özellikle kolesterol hastalarında yüksek kolesterol sebepli olarak gelişen damar problemlerinde patlıcan onarıcı özellik gösteriyor. Negatif etkileri ortadan kaldırıyor.

- Patlıcan tüketiminin sinirler üzerinde etkisi olduğundan bahsetmiştik. Buna ek olarak patlıcan tüketimi istemsiz kasların kasılmasına da engel oluyor.

- Patlıcanda yüksek oranda lif bulunmaktadır. Bunun da bağırsaklar ve hazımsızlık üzerinde etkisi büyüktür.

PATLICAN NASIL TÜKETİLMELİ?

Birçok faydası olduğu gibi yanlış metotlar ile birlikte bu faydalarının hiçbirini görememeniz de söz konusu olabilir. Bu yüzden en doğru kullanımını yani közleme ya da ocakta pişirme şeklinde tercih etmelisiniz. Kızartma ve benzeri yöntemler bu faydaları ortadan kaldırıyor.

https://tarim.ihya.com/patlican/patlicanin-faydalari.html

Konular