Bitkiler | Konular | Kitaplar

Elma

Elma ve havuç dişleri koruyor

Kayseri Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt. Tülay Tacettinoğlu, diş ve dişeti hastalıklarından korunmak için diş ve dişeti temizliğinin iyi yapılması gerektiğini belirtti.

Bu temizlik için en iyi yöntemin, dişlerin düzenli olarak fırçalanması olduğunu, ancak bazı besinlerin de ağız temizliği açısından faydalı olduğunu bildiren Tacettinoğlu, "Peynir, süt, elma ve havuç gibi besinler, içeriklerindeki bazı maddelerle tükürük akışını uyararak, ağızdaki asit miktarını azaltır ve temizliğe yardımcı olur.

Ayrıca; elma ve havuç gibi meyvelerin ısırılarak yenmesi, dişlerin mekanik olarak temizlenmesine ve dişeti sağlının korunmasına yardımcı olur. Bu meyvelerin lifleri, çiğneme sırasında doğal diş fırçası görevi yapar" dedi.

Dişlere elma saçlara soğan

Saçlarınızın daha parlak gözükmesini istiyorsanız soğan suyuyla saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Çünkü soğanın içinde bulunan kükürt, kafatası derisi için çok besleyici.

Elma bebeğinizi astımdan korur

Hamilelik sırasında annenin yediği elma, bebeği astımdan koruyor. Hollandalı ve İskoç bilim adamlarının gerçekleştirdiği araştırmada; annelerin gebelikleri sırasında tükettikleri yiyeceklerden, çocukların astıma yakalanmasında koruyucu etkiye sahip tek gıdanın elma olduğu tespit edildi.

Thorax dergisinde yayımlanan araştırmada, anneleri haftada 4'ten fazla elma yiyen çocukların astıma yakalanma riskinin, haftada hiç ya da bir elma yiyen annelerin çocuklarından yüzde 53 daha az olduğu belirtildi. Araştırma ayrıca, hamilelik sırasında balık yemenin, çocuklarda egzamaya yakalanma olasılığını azalttığını gösterdi. Haftada bir kez ya da daha fazla balık tüketen gebelerin çocuklarında, diğerleriyle kıyaslandığında egzama riskinin yüzde 43 daha az olduğu açıklandı.

Elma ve tarçın kokusu niye önemli?

Bugüne kadar 30'a yakın projeye danışmanlık yapan ve bir o kadar projenin de halen içinde olan Alkaş, bir alışveriş merkezinin başarısını lokasyona bağlıyor ve şunları söylüyor: "Bir de tabii yer açılınca işler bitmez.

Yeni doğan bir bebek düşünün. En iyi uygulamalar hayata geçirilmeli.

Elma ve tarçın kokusu alışveriş dürtüsünü körükler mesela. Temizlik, güvenlik önemli. Buralara girmek zorunda değilsiniz. İnsanları cezbetmelisiniz."

Elmalı kek yerine elma yiyin

Marketlerde satılan düşük kalorili ama besleyici yeni moda gıdalardan hiç denediniz mi?

Beslenme uzmanları bu gıdaları bol su, fiber ve besleyici özelliğe sahip ancak düşük kalorili malzemeler olarak tanımlıyor ve onlara 'düşük enerji yoğunluğuna sahip gıdalar' diyor.

Bu gıdaların başında; elma, balık, tatlı özsulu kavun, erik, yeşil fasulye ve patlıcan yer alıyor. Düşük yoğunluğa sahip diyetlerle beslenen kişiler A, C, B-6 vitaminleri ve kalsiyum, demir, potasyum ve folik asit bakımından daha zengin beslenir. Ayrıca düşük yoğunluklu gıdalar yüksek bir tatmin ediciliğe sahiptirler. Örneğin; bir dilim elmalı kek yaklaşık 400 kaloridir.

Limon dişleri aşındırır kabuklu elma cilalar!

Diş hekimi Seyhan Ergin, dişe dost ya da düşman olan başlıca yiyecekleri sıraladı. Limonun tek başına yenildiğinde dişleri aşındırdığını belirten Ergin, kabuklu elmanın ise diş yüzeyini temizlediğini belirtti

Diş hekimi Seyhan Ergin dişlerin çürümesine yol açan beslenme şekilleri ve diyetlerle ilgili sorularımızı yanıtladı:

* Neler dişlerimizi çürütüyor?

Her gün bir elma, kalbi koruyor!

AVUSTRALYA'NIN Western Üniversitesi'nde görevli uzmanların yaptıkları araştırmalar, düzenli elma tüketiminin kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azalttığını ortaya koydu.

Düzenli elma tüketen deneklerin sıradan insanlara göre daha düzenli bir kalp ritmine ve normal tansiyon değerlerine sahip olduğunu kanıtlayan uzmanlar, bu durumun, elmanın kabuğunda bulunan "flanovoid" adlı düzenleyici maddeden kaynaklandığını ve bu nedenle elmanın kabuğuyla birlikte yenmesi gerektiğini belirtti. DIŞ HABERLER

En iyi karaciğer ilacı günde 2 elma!

Vitaminlerle birlikte grip ilacı ve antibiyotik almanın ölümcül bir hata olabileceğini unutmayın. Böyle bir hata, aniden karaciğer yetmezliğine neden olabilir. Alkol aldıysanız, vitamin dahil her türlü ilaçtan uzak durun. İçkiyi fazla kaçırdığınızı ve karaciğerinizi yorduğunuzu düşünüyorsanız, siz en iyisi o gün bol bol elma yiyin.

Amerika'nın en fazla karaciğer nakli yapan merkezlerinden biri Wisconsin Üniversitesi... Üniversitenin en ünlü karaciğer uzmanlarından Prof. Dr. Aleks Musat, karaciğeri korumanın en iyi yollarını anlattı:

Kriziniz tutarsa kendinizi elma ya da sakızla oyalayın

* Elma, üzüm, şeker ve sakız gibi şeyleri yakınınızda bulundurun.
* 10 derin nefes alın ve sonuncusunu tutarken bir kibrit yakın. Sonra; üfleyerek söndürün. Ardından da kibriti bir sigara söndürür gibi kül tablasına koyun.
* Gevşeyin ve size keyif veren bir hayal kurun. Sadece o hayale konsantre olun.
* Sigara yerine mum veya şamdan yakın.
* 'Hayır' diye bağırın. Etrafınızdakiler bunu farklı algılasalar da, aldırmayın.
* Hiçbir zaman, "Bir taneden bir şey olmaz" deyip bir sigara yakmaya kalkışmayın. Sadece kendinizi kandırmış olursunuz.

Atıştırmak için pasta yerine tarçınlı elma

Akşamları geç yemek yediği için şişmanladığını düşünenlerin dikkatine! Beslenme uzmanı Çağatay Demir, "Geç saatte atıştırmanın en büyük sakıncası kalorili şeyler yenmesidir" dedi

Beslenme ile ilgili 'doğru bilinen yanlışlar' arasında; 'geç saatte yenen yemek kilo aldırır' inanışı da yer alıyor. Sekizden sonra tüketilen besinlerin yağa dönüşeceği düşüncesinin yanlış olduğunu belirten beslenme uzmanı Çağatay Demir, şunları söyledi:

CİPS VE DONDURMAYA HAYIR
"Kilo dengesi, tamamen alınan kalori, harcanan kalori ve yapılan egzersizle ilişkilidir. Ne zaman yediğinizin çok önemi yoktur ama akşam saatlerinde insanlar daha kalorili yiyeceklere yönelir. Cips, çerez ve dondurma gibi seçenekler yüksek kalorileri nedeniyle geç saatlerde yenmesi sakıncalı gıdalardır."

Emziren annenin mönüsünde kivi, elma ve komposto olmalı

SABAH:
* 50 gr. peynir
* İki dilim ekmek (tam buğday)
* Haftada iki defa bir adet yumurta
* Domates (kabuğu soyulmuş) VEYA
* Bir bardak süt
* Sekiz kaşık mısır gevreği
* Bir adet elma

ARA ÖĞÜN:
* İki elma veya iki kivi veya iki armut + Komposto

ÖĞLE:
* Bir kase çorba
* Bir tabak sebze yemeği (ıspanak, fasulye, kabak)
* Bir kase yoğurt
* Bir dilim ekmek
* Domates

ARA ÖĞÜN (15.00):
* Bir kase komposto (kurutulmuş meyvelerden yapın. Komposto yaparken şeker koymayın. Yapılan kompostonun kurutulmuş meyve tanelerini de yiyin.)

ARA ÖĞÜN (17.00):
* İki elma veya iki armut (kabukları soyulmuş)
* 1 kase komposto

AKŞAM:
* Bir kase çorba
* 350 gr. balık veya bir tavuk göğsü
VEYA
* Bir tavuk butu veya beş köfte
* Bir dilim ekmek
* Salata

ARA:

Bal yerine pekmez muz yerine elma

Ekonomik kriz döneminde az para harcayarak sağlıklı beslenmek mümkün. Örneğin et yerine kuru baklagiller tüketebilir, muz yerine elma yiyebilirsiniz. Bayatlayan ekmeklerinizi ise tatlı yapmak için kullanabilirsiniz

Memorial Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü'nden Diyetisyen Yeşim Çelik, kriz döneminde mutfak harcamalarını dengeleyerek nasıl sağlıklı beslenebileceğimizi anlattı...

* Muz yerine elmayı tercih edin

Elma yiyin, çay için gribe geçit vermeyin

Elma, brokoli ve çay; dünyayı tehdit eden 'domuz gribi'ne etki eder mi bilinmez ama yıllardır aşina olduğumuz normal griple savaşta çok başarılıdır!

Grip virüsü, ofisinizde geç saatlere kadar kalıp üç kişinin işini tek başına üstlendiğiniz zamanları çok sever. Ayrıca; yolculuğa çıktığınız, hastalık öncesi gözlerinizin kızarmaya başladığı ve yorgunluktan çöktüğünüz zamanlar da, grip virüsünün en sevdiği dönemlerdir. Eğer sürekli olarak stres altındaysanız, grip virüsü tıpkı satıcının dikkatini başka bir yere çekmeye çalışan bir mücevher hırsızı gibi, vücudunuzun savunma sistemini çökertmek için zaman kollar.

Brokoli sevmez

Yemekten sonra bir elma!

'Metabolic Balance' sisteminde önerilen en önemli meyve, elma... Öyle ki herkesin günde mutlaka bir elma yemesi gerektiği belirtiliyor.

Elmanın içindeki vitamin ve mineraller, metabolizmanın dengesi için büyük önem taşıyor. Her gün yenen bir elmanın vücudun vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamaya yettiği belirtiliyor.

Günde tüketilen bir adet elma iki ayda kolesterolün düşmesine yardımcı oluyor. Elmanın kırmızı veya yeşil olması önemli değil.

Her çeşit elma çok değerli. Gün içinde herhangi bir öğünden sonra yenebilir. İsterseniz sabah kahvaltısından, isterseniz öğle yemeğinden, isterseniz akşam yemeğinden sonra yiyin, fark etmiyor.

Elmanın içinde bir çeşit protein olan 'pektin' maddesi bulunuyor. Bu madde hazmı ve sindirimi kolaylaştırıp, ürik asidi düşürüyor.

Diş çürüklerine karşı elma kalkanı

Beslenme alışkanlıklarının diş ve diş eti hastalıklarında önemli rol oynadığını söyleyen diş hekimi Çağdaş Kışlaoğlu, peynir, süt ve elma gibi besinlerin içerdiği bazı maddelerin diş çürüklerini önlediğini söyledi.

Kışlaoğlu, ayrıca elmanın dişleri kuvvetlendiğini de belirtti.