Bitkiler | Konular | Kitaplar

Taze Fasülyenin Faydaları

Protein oranı en yüksek yeşiller arasında yer alan taze fasülyede aynı zamanda birden çok vitamin de bulunuyor. Taze fasülyede yer alan önemli iki vitamin A ve C vitaminleri. Bunun yanında B grubu vitaminleri arasından B1, B2 ve B9 vitaminleri de taze fasülyede bulunuyor.Protein ve vitaminlerin yanında önemli mineraller de taze fasülyenin zengin içeriğindeki maddelerden. Özellikle demir ve magnezyum minerallerini yüksek oranlarda barındıran taze fasülye tüm bu içeriği ile birlikte sağlıklı bir yaşam için yadsınamayacak faydaları da beraberinde getiriyor.


Taze fasülyeyi kemikler için de önemli kılan bir diğer mineral ise kalsiyum. Demir ve magnezyuma ek olarak kalsiyum minerali alımını artırmak için de tercih edilebilir.

HAFTADA BİR KEZ TÜKETİLEBİLİR

Uzmanlar taze fasülyeyi haftada bir kez tüketmeyi öneriyor. Özellikle taze fasülye tüketirken yapacağınız yemeği zeytinyağlı olarak tercih edecek olmanız fasülyenin besin değerlerinin korunmasına yardımcı olurken diğer taraftan da faydalarının vücuda daha iyi tesir etmesini sağlayacaktır.

Gelelim taze fasülyenin bunlar dışında kalan, bilinmeyen faydalarına:

- Taze fasülyede lif içeriği oldukça yüksektir. Bu da tahmin edeceğiniz üzere demek oluyor ki sağlıklı bağırsak faaliyetleri için taze fasülye oldukça etkili bir besin. Kabızlığı önler.

- Sindirim faaliyetlerini düzene sokarken dolaylı yoldan kalın bağırsak kanserine karşı da önlem almış olacaksınız.


- Taze fasülye kan kolesterolünü düşürmede rol oynuyor.

- Kalorisi oldukça düşük bir sebze olan taze fasülye besleyici yönü ile birlikte değerlendirildiğinde diyetler için de harika bir besin olabilir.

- Beta karotenin sağlık için önemi her geçen gün daha çok vurgulanıyor. İyi haber, beta karoten taze fasülyede de bol miktarda bulunuyor.

- Antioksidanlar açısından da farklı türlerini barındırıyor.

- Folat tüketimi gerekenler, özellikle gebelik dönemindeki bayanlar da bolca taze fasülye tüketebilirler. Zira taze fasülyede bol miktarda folat bulunuyor.

- Göz sağlığı da taze fasülye tüketimi ile pozitif yönde etkilenen bir başka alan.

- Vitaminleri sayesinde direncinizi yerine getirecektir. Özellikle C vitamini içeriği yüksek bir besin olduğundan dolayı hastalıklara yakalanma riskinizi azaltacak, bağışıklığınızı güçlendirecektir.

- Yorgunluklara karşı da tercih edebilirsiniz. Mineralleri, protein ve vitaminleri ile birlikte hem bedensel hem de zihinsel yorgunluklarınıza iyi gelecektir.

- Böbrek taşlarının giderilmesinde de taze fasülye tüketiminin üzerinde durulabilir. Daha sağlıklı böbrekler için önerilir.

- Son ve en önemli etkilerinden biri de şeker hastalığı üzerine. Özellikle önlem alma aşamasında düzenli tüketimi etkili olacaktır. Kandaki şeker miktarının taze fasülye ile düşürüldüğü araştırmalarca ispatlanmış bir gerçek.

Tüm bu faydaları ile birlikte taze fasülye sağlıklı pişirme yöntemleri ile birlikte hayatımıza alınması gereken bir sebze. Düzenleyici ve onarıcı fonksiyonları onu özel kılmaya yetiyor.https://tarim.ihya.com/fasulye/taze-fasulyenin-faydalari.html

Konular