Bitkiler | Konular | Kitaplar

Enginarın Faydaları

Enginar bitkisinin geçmişi, yetiştirilmesi ve yemeklerde kullanılması çok eskilere dayanıyor. Öyle ki sayısız faydaları da bu durum ile doğrudan bağlantılı olmalı. Ne yazık ki enginar tüketimi ülkemizde çok düşük oranlarda. Halbuki hem sebze kısmı hem de yaprakları beden için fazlası ile şifa kaynağı. İçeriği itibari ile de oldukça zengin besin değerlerine sahip. Düzenli olarak enginar tüketimi ile birlikte neredeyse tek başına vücudunuzun tüm ihtiyaçlarına hitap etmeniz bile mümkün.TÜKETECEĞİNİZ 100 GRAM ENGİNAR İLE BİRLİKTE VÜCUDUNUZUN GÜNLÜK İHTİYAÇLARINIZIN KARŞILANMA ORANLARI AŞAĞIDADIR..

C vitamini ihtiyacının %20’sini (11.7 mg)

K vitamini ihtiyacının %18’ini (14.8 mcg)

Protein ihtiyacının %7’sini (3.3 gr)

E vitamini ihtiyacının %1’ini (0.2 mg)

B6 vitamini ihtiyacının %6’sını (0.1 mg)

Folat ihtiyacının %17’sini (68 mcg)

Niasin ihtiyacının %5’ini (1 mg)

Riboflavin ihtiyacının %4’ünü (0.1 mg)

Besin lifi ihtiyacının %22’sini (5.4 gr)

Kalsiyum ihtiyacının %4’ünü (44 mg)

Demir ihtiyacının %7’sini (1.3 mg)

Magnezyum ihtiyacının %15’ini (60 mg)

Fosfor ihtiyacının %9’unu (90 mg)

Potasyum ihtiyacının %11’ini (370 mg)

Çinko ihtiyacının %3’ünü (0.5 mg)

Manganez ihtiyacının %13’ünü (0.3 mg)

İşte bu zengin içeriğe sahip sebzeyi tüketerek sağlayacağınız önemli faydalar:

- Enginarda yüksek oranda lif bulunmaktadır. Bu sayede enginar tüketimi sindirim faaliyetlerinizin düzene girmesi için oldukça etkili. Kabızlık ve sindirim zorluğu gibi problemleriniz varsa enginar sorununuzu kısa sürede çözecektir.

- Bağırsaklarda bir diğer faydası da irritabl bağırsak sendromuna olan pozitif etkisi. Ağrı ve şişkinlik başta olmak üzere birçok probleme sebep olan bu durumun çözümü için enginar tüketimi çok etkili bir yöntem.

- Sindiriminizi rahatlattığı gibi aynı zamanda idrar söktürmede de etkili olacaktır. Bunun için özellikle enginar yapraklarını tüketmeniz gerekiyor. Enginar yapraklarının iç kısmındaki maddeyi tüketerek mesaneyi uyarmış ve idrar atılımını tetiklemiş olursunuz.- Enginar sayesinde kolesterol değerlerinizi de kontrol altına almanız mümkün. Enginar tüketiminin kolesterolün kontrol alınması noktasında oldukça etkili olduğu bilimsel araştırmalarca da ispatlanmıştır. Özellikle yüksek kolesterolünüz varsa mutlaka enginarı tercih etmelisiniz. Sebzenin öncelikli olarak bu yüksek kolesterol problemlerinde başarılı bir düşürücü etki gösterdiğinden bahsedebiliriz.

- Kansızlık problemi olanlar için de öncelikli olarak önerilebilecek besinler arasında şüphesiz enginar geliyor. Anemi tedavisinde yoğun demir içeriği ile birlikte etkili olmaktadır.

- Karaciğerleriniz için de enginar oldukça sağlıklı bir seçim olacaktır. Yapraklarını tüketmeniz taktirde hem çok daha sağlıklı bir karaciğere sahip olabilir hem de kolesterol değerlerinizi normal sınırlarda tutmaya yardımcı olabilirsiniz.

- Mide rahatsızlıklarında da enginarın faydaları yadsınamaz. Mide ekşimesi problemi yaşıyorsanız enginar tüketerek rahatlamanız mümkün. Reflü başta olmak üzere ülser gibi rahatsızlıklarda da enginarın etkili olduğunu söyleyebiliriz.https://tarim.ihya.com/enginar/enginarin-faydalari.html