Bitkiler | Konular | Kitaplar

Ahududunun Faydaları

Gülgiller ailesinin en favori meyvelerinden olan ahududu, diğer bir adı ile frambuaz tam anlamı ile bir antioksidan zengini. Bunun yanında yüksek oranda da C vitamini içeriyor. Antioksidan özelliği ile özellikle kalp sağlığında son derece olumlu tesirlere sahip bir meyve. Sadece kalp sağlığı değil, damar sağlığında da benzer etkileri gösteriyor.Ahududu özellikle kadınlarda meme kanserinin oluşumuna karşı duran bir meyve. Memede oluşan tümörlerin birçoğu östrojen kaynaklı olarak ortaya çıkmakta. Özellikle bu tümörlerin oluşumunu engelleyici görev üstlenen ahududu diğer taraftan kolon kanserinde ve mide kanserinde de benzer etkiyi gösteriyor.

Ahududu kanı da sulandıran bir özelliğe sahip. Kanda pıhtılaşma oranı fazla olan bireylerin kullanması tavsiye edilir. Ancak bu durum bir anlamda da küçük riskleri beraberinde getiriyor. Fazla miktarda tükettiğiniz dönemde olacak kanama ve kesiklerde kanın pıhtılaşması zor olacağından kanama normalden geç duracaktır.

Diğer taraftan düzenli olarak herhangi bir sebepten dolayı ilaç kullanmak durumunda olan bireylerin bu meyveleri kayıtsız bir şekilde tüketmeleri bazı problemlere yol açabilir. Bu yüzden dikkatli olunmasında fayda var.Ahududunun faydalarından biri de bağışıklığı güçlendirici etkisi. Özellikle iltihaplı rahatsızlıklarda, enfeksiyon durumlarında daha güçlü bir bağışıklık sistemi ile birlikte tedavi çok daha kolay olmaktadır. Hatta önleyici etkisi daha yüksek olduğundan bu tarz hastalıklara yakalanma riski de düşüyor.

Ahududu ateş düşürücü bir etkiye de sahip. Özellikle ateşlenen çocuklara verebilirsiniz. Reddetmek istemeyecekleri bir ilaç olacaktır.

Romatizma, anemi ve tüberküloz hastalıklarına karşı da ciddi etkileri vardır. Hem önleyici hem de tedavi edici etkisi ile düzenli olarak tüketilmesi faydalarını da beraberinde getirebilir.

Ahududunun en olgun halinde A vitamini de bol miktarda bulunur. Yani ahududu sadece C vitamini açısından değil, A vitamini açısından da oldukça zengin bir meyve.Bunun yanında söylemiş olduğumuz antioksidanlar ve çok sayıda minerali de içerisinde barındırıyor.Bir diğer hedef noktası ise diyabet. Şeker hastalarında kan şekeri oranını düzenleyici bir etkiye sahip olan ahududu düzenli olarak tüketildiği taktirde etkilerini kısa süre içerisinde göstermeye başlayacaktır.

Tansiyonu düşürmesi, kanda bulunan kötü kolesterolü düzenlemesi de sahip olduğu faydalar arasında sayılabilir.

Şimdi de ahududunun nasıl kullanılabileceği ile ilgili birkaç formül verelim.

Eğer bu güzel meyvenin çiçeklerini kaynatıp suyu ile gargara yaparsanız ağız ve boğaz sağlığınızı koruyucu etki gösterecektir. Bademciklere dahi olumlu etkiler verirken diğer taraftan ağızda oluşan iltihapları ve aftları giderir.

Ahududuyu püre haline getirerek de tüketebilirsiniz. Bu hali ile de cilt güzelliği için harika bir maske formülü olacaktır. Cildinizi sıkılaştırır.

Yaprakları ile de rahatlatıcı bir bitki çayı olarak tüketebilirsiniz.
https://agacnet.ihya.com/ahududunun-faydalari.html