Bitkiler | Konular | Kitaplar

Mandalinanın Faydaları

Hem kolay soyulabiliyor olması hem de lezzeti ile birlikte kış aylarının en çok tüketilen meyveleri arasında yer alan mandalina sadece lezzetli değil aynı zamanda da çok faydalı bir besin maddesi.Mandalinada birçok mineral ve vitamin bir arada bulunuyor. Sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum oranları yüksek olan mandalina da A, B, B1, B2, B3, B6 ve C vitaminleri de mevcut. Anlaşıldığı üzere vitamin çeşitliliği açısından oldukça zengin. Turunçgillerin vitamin zengini olmasının da en iyi örneklerinden biri mandalina.

Bir diğer içerik maddesi ise folik asit. Özellikle folik asit hamilelik dönemi geçiren bayanlara tavsiye edilir. Bunu almanın en doğal ve güzel yollarından biri ise mandalina.

Turunçgillerin en bilinen özelliklerinden olan gribal enfeksiyonlar ve hastalıklara karşı vücut direncini artırması mandalina için de geçerli. Ayrıca yüksek tansiyon hastaları için de içerdiği yüksek orandaki potasyum ile faydalı olacağından tavsiye edilebilir. Tansiyonu düşürme özelliğinin yanında bir de kalp hastalıklarına karşı iyi bir savaşçı olduğu söylenebilir. Damar hastalıklarına karşı da benzer bir tesiri söz konusu.

KANSERE KARŞI ÖNLEM

Mandalina sadece mineral ve vitamin deposu olarak değil, aynı zamanda da kanser riskini azaltması ile adından sıkça söz ettiriyor. Yapılan bilimsel araştırmalar da bu tezi destekler nitelikte.Mandalina ve diğer turunçgillerin kansere karşı sağladığı bu durumun yanında bir de turunçgillerin posaları ve kabuklarından elde edilen kanser ilaçları var. MCP olarak adlandırılan, turunçgil pektini de olarak bilinen bu madde bilim dünyasında ve kanser araştırmaları ile uğraşan çevrelerde ciddi bir etki yapıyor. Kansere karşı önlem olarak kullanın bu madde sadece riskini ortadan kaldırmakla kalmıyor mevcut kanser hastalarına da şifa sebebi oluyor.

Japonya'da bu konuda iki farklı araştırma yapılmış ve sonuçlar mandalinayı düzenli olarak tüketenlerin kansere yakalanma riskinin daha düşük olduğunu gösteriyor.

Japon bilim adamları bir kasabada düzenli olarak turunçgil ile beslenmekte olan 73 bireyi gözlem altına alıyorlar. Testlere tabii tutulan bu kitlenin karaciğer rahatsızlıkları, damar sertliği ve diyabet gibi hastalıklara yakalanma düzeyinin çok düşük olduğu gözlemleniyor. Bu duruma yol açan sebebin ise turunçgillerde bulunan ve ona sahip olduğu turuncu rengi veren karoten maddesi oluyor. Bir diğer araştırma sonucunda ise mandalinanın suyunu tüketen bireylerin hepatit ve karaciğer hastalıklarına yakalanmadıkları gözleniyor.

ANTİOKSİDAN OLARAK MANDALİNA

Kansere karşı en bilinen önlemlerden biri olan lif ağırlıklı beslenme yöntemidir. Mandalina ise son derece posalı yapısı ile birlikte bu konuda da oldukça iddialı.ARTIK MANDALİNANIZI KENDİNİZ DE YETİŞTİREBİLİRSİNİZ

Mandalinanın küçük bir ağacını evinizde uygun bir saksı ile kendiniz yetiştirmeye ne dersiniz? Eğer yerden yana bir sıkıntınız yok ise kesinlikle turunçgil yetiştiriciliğine dikkatinizi vermenizi tavsiye ediyoruz. Saymakla bitiremediğimiz faydaları olan turunçgiller ailesinden mandalinalar ile evinizde Akdeniz esintisi yaşayacaksınız.

https://agacnet.ihya.com/mandalinanin-faydalari.html