Bitkiler | Konular | Kitaplar

İğdenin Faydaları

İğde ağaçlarını açık renkli yaprakları ve güzel kokusu ile hemen her yerde görüyoruz. Anadolu'nun her yerinde yetişebilen iğde ağaçlarının meyvesi de oldukça lezzetli ve faydalı bir meyve. Diğer meyvelerden farklı yapısı ile özel bir yere sahip.İğde de çok sayıda vitamin çeşidi bulunuyor. Vitaminlerin yanında organik asitler, tanen, flovan glikozidler ve uçucu yağ da mevcut. İğde ağacının sadece meyveleri değil çiçekleri ile de şifa kaynağı. Gelin iğde ve iğde çiçeğinin faydalarını sıralayalım, ne şekilde tüketilmesi gerektiğine değinelim.

- İğde bağışıklık sisteminin direnç kazanmasında yardımcıdır. Özellikle soğuk algınlığına, gribal enfeksiyonlara karşı tüketildiğinde önleyici olarak etki eder. Öksürük nöbetlerinde hafifleticidir. Bu tip hastalıklarda hasta üzerindeki belirtileri azaltır.- Bağırsaklar üzerine de tesir eder. Daha sağlıklı sindirim faaliyetleri için iğde tüketebilirsiniz. Özellikle ishal durumunda iğde tüketilmesi önerilir. Kısa sürede bağırsak faaliyetlerini düzene sokan iğde haddinden fazla tüketildiğinde ise kabızlık gibi problemlere sebep olabilir. Bu yüzden her şeyde olduğu gibi ölçülü olarak tüketilmesinde fayda vardır.

- İğde aynı zamanda mide dostudur. Spesifik olarak mide bulantılarında kullanılabilir. Kısa süre zarfında bulantıyı ortadan kaldırır ve kusmayı önler.

- Ağız içerisinde de temizlik sağlar.

- İdrar atımı faaliyetlerine de etki eder. Böbrekler üzerinde olumlu tesirleri bulunan iğde böbreklerin daha düzgün ve hızlı çalışmasına yardımcı olur. İdrar sorunlarını düzenleyicidir.- Egzama hastalıklarında da olumlu etkileri bulunur.

İğde ağaçtan toplandığı şekli ile taze olarak yenebileceği gibi kurusu şeklinde de tüketilebilir.

İğdenin sadece meyvesini değil çiçeklerini dahi yiyebilirsiniz. Ayrıca çiçekleri de zihnin açılmasına fayda eder. Bunun için bir miktar iğde çiçeğini kaynamış suda haşlayarak çay şeklinde tüketebilirsiniz. Çiçeği ile yapacağınız çayın bir benzerini iğde ağacı yaprağı ile de yapabilirsiniz. İster sıcak bitki çayı, ister soğuk bir komposto olarak tüketin faydalı ve lezzetli olacaktır.

https://agacnet.ihya.com/igdenin-faydalari.html