Bitkiler | Konular | Kitaplar

Elmanın faydası

En iyi karaciğer ilacı günde 2 elma!

Vitaminlerle birlikte grip ilacı ve antibiyotik almanın ölümcül bir hata olabileceğini unutmayın. Böyle bir hata, aniden karaciğer yetmezliğine neden olabilir. Alkol aldıysanız, vitamin dahil her türlü ilaçtan uzak durun. İçkiyi fazla kaçırdığınızı ve karaciğerinizi yorduğunuzu düşünüyorsanız, siz en iyisi o gün bol bol elma yiyin.

Amerika'nın en fazla karaciğer nakli yapan merkezlerinden biri Wisconsin Üniversitesi... Üniversitenin en ünlü karaciğer uzmanlarından Prof. Dr. Aleks Musat, karaciğeri korumanın en iyi yollarını anlattı:

Her gün elma yemeniz şart!

Programın başlıca kuralları şöyle:
* Gün içinde tek tip protein tüketin:
Programınızda sabah kahvaltısında beyaz peynir çıktıysa, gün içinde başka beyaz peynir yememek gerekiyor.

* Öğüne protein ile başlayın:
Kahvaltıya önce peynirden başlayın ya da pastanın önce kremasını yiyin.

* Günde en az iki litre su için:
Bu, kişiye özel hazırlanan programa göre değişir.

* Meyve yiyin:
Özellikle her gün bir elma yemek sistemin vazgeçilmez kuralından biri. Elmayı istediğiniz öğünde yiyebilirsiniz.

* Günde üç öğün yemek yiyin:
Öğünlerin arasında en az beş saat olmalı. Sık sık yemek yemek vücuttaki insülin düzeyini yükselttiği için önerilmiyor.

* 21.00'den sonra yemek yemeyin:

Diş çürüklerine karşı elma kalkanı

Beslenme alışkanlıklarının diş ve diş eti hastalıklarında önemli rol oynadığını söyleyen diş hekimi Çağdaş Kışlaoğlu, peynir, süt ve elma gibi besinlerin içerdiği bazı maddelerin diş çürüklerini önlediğini söyledi.

Kışlaoğlu, ayrıca elmanın dişleri kuvvetlendiğini de belirtti.

Zayıflamak için yemekten önce elma

Yemekten önce yenen elmanın zayıflamaya yardımcı olabileceği bildirildi.

İngiltere'de bilim adamları, yemekten önce meyvenin daha az yemeye yardımcı olup olmadığını ve zayıflamak için meyvenin hangi şekilde yenmesi gerektiğine yanıt aradı.

Araştırmaya, rejim yapmayan ve sağlıklı üniversite öğrencileri katıldı. Gençlere, 5 hafta boyunca kahvaltıdan 3 saat sonraki öğle yemeğinden 15 dakika önce kabuğu soyulmuş elma, elma kompostosu ya da posalı ya da posasız elma suyu verildi.

Elma yiyenlerin, özellikle elma suyu içenlerden daha az yemek yediği görüldü.

Araştırmaya imza atan bilim adamları, yemekten biraz önce meyve yemenin tokluk seviyesini ve kalori tüketimini etkileyebileceğini belirtti.

Kolesterolü yüksek olanlar günde en az bir elma yemeli

47 yaşında bir erkeğim. Kan tahlillerimde kötü kolesterol düzeyim yüksek çıktı. İlaç kullanmadan kolesterolümü düşürmek için ne yapmalıyım? Z.G./İzmir

Günde bir elma yemeniz için birçok nedeniniz var. Öncelikle elma; içerdiği C vitamini ve flavonoidler ile bağışıklık sisteminizi güçlendirir, kalp damar sağlığınızı korur ve sizi kanserden korur.

KALORİSİ DE DÜŞÜK

Günde bir elma yiyen kişinin evine doktor girmez

Günde sadece bir elmanın daha ince bir vücuda kavuşulmasına yardımcı olabileceği belirtildi.

Iowa Üniversitesinden Dr. Adams ve ekibince yapılan araştırmada, elma kabuğunda bulunan ursolik asidin, yağları eritme ve kas geliştirme özelliği sayesinde daha ince bir vücuda kavuşulmasına yardımcı olabileceği tespit edildi.

Fareler üzerinde yapılan deneylerde elmanın kas yapımını yüzde 15 artırdığı, vücut yağlarını da yarıdan fazla azalttığı belirlendi. Ursolik asidin farelerde kas yoğunluğunu artırmasına karşın toplam vücut ağırlığını artırmadığı saptandı.

Felce karşı iki elma

Hollanda'da yapılan bir araştırma; beyaz meyvelerin felç riskini yüzde 10 oranında düşürdüğünü ortaya çıkardı. Her gün iki elma yiyenlerde felç riskinin yarı yarıya azaldığı saptandı

Her derde deva bir meyve: Elma

Yapılan araştırmalar; elmanın birçok hastalığa iyi geldiğini gözler önüne seriyor. Elma; ölüme sebebiyet veren genleri azaltıyor, kalp-damar ve şeker hastalığında yarar sağlıyor. Öte yandan özellikle kabuğu da kanserin yayılmasını engelliyor

Kansere karşı elma kabuğu

Flavonoid ailesine mensup olan kuersetin; akciğer kanseri riskini yüzde 51, mide kanserine yakalanma riskini ise yüzde 80 azaltıyor. Elma kabuğu ve pırasada bol miktarda bulunan madde, kolesterolü de düşürüyor
Amerika'da yapılan araştırmalar; ölümlerin çoğunun kardiyovasküler hastalıklara ve kansere bağlı olduğunu gösteriyor.

ANTİOKSİDAN ÖZELLİĞİ