Bitkiler | Konular | Kitaplar

Alıç ve Alıç Çayının Faydaları

Alıç özellikle kalp sağlığı için son derece faydalı bir meyve. Kalp damarlarında karşılaşılan daralmalara karşı kullanarak damarların genişletilmesi sağlanabilir. Düzenli alıç tüketimini sağladığınızda kalp ve damar sağlığınız adına oldukça faydalı bir takviye almış olacaksınız. Kanın damar içinde akışını, kanın pompalanmasını da olumlu yönde etkileyen alıç damar sertliği için bir önleyici olarak kullanılabilir.Kalp ve damar sağlığı için kullanacağınız alıç yaşanması olası olan kalp krizi riskini de azaltır. Ritim bozukluğu probleminde kalbin ritimlerinin düzenlenmesinde rol oynar.

Alıç tüketiminin en büyük artısı da tek yönlü bir faydaya değil de çok yönlü tesirlere sahip olmasıdır. Kalp ve damar hastalıklarında sadece önlem ya da tedavi sürecinde değil, her ikisi için de oldukça etkili tesir eder.

Sinir sistemi için de etkilerinden bahsedebiliriz. Alıçın sinirler üzerinde yatıştırıcı bir etkisi mevcut. Sinir bozukluğu ve gerginlik durumlarında tüketebileceğiniz alıç sinirsel kaynaklı olan çarpıntıları da azaltacaktır.Beyne kan gitmesini artıran alıç tüketimi uykusuzluk problemi yaşayanlara da çözüm olacaktır. Alıçın pozitif etkileri bunlarla sınırlı değil. Midenizi kuvvetlendirerek daha sağlıklı bir mideye sahip olmanızı sağlayacak olan alıç aynı zamanda tansiyon düşürmede de etkilidir. Spazm problemlerinde ve idrar söktürücü olarak da kullanılabilir.

Her mevsim alıç tüketmeniz elbette mümkün değil. Bunun için de alıç çayı devreye girecek. Alıç çayını dört mevsim tüketebilir, pozitif etkilerinden faydalanabilirsiniz. Zira alıçın meyvelerinden daha fazla tesir edecek olan alıç ağacının yapraklarıdır.

ALIÇ ÇAYI YAPILIŞI

Bir ya da iki çay kaşığı kurutulmuş alıç yaprağını kaynamış suya atın ve demlenmek üzere 15 - 20 dakika kadar bekleyin. Demlemiş olduğunuz çay iki üç bardaklık ölçülerdir. Bu karışıma lezzet katmak için yapmanız gereken alıçın meyvesinden de birkaç çay kaşığı karıştırmaktır. Bu tamamen sizin tercihinize kalmış.

Alıçın sahip olduğu tüm faydaları bu çay ile sağlayabilirsiniz. Bunun yanında bu rahatlatıcı çay aynı zamanda baş ağrınızın geçmesi için de pozitif yönde tesir edecektir.https://agacnet.ihya.com/alic-ve-alic-cayinin-faydalari.html