Bitkiler | Konular | Kitaplar

Kırmızı Pancarın Faydaları

Sebze ve meyvelerin renkleri aslında bize bazı mesajları veriyorlar. Renklerine göre vücudumuzda en çok nelere iyi geldiğini anlamak mümkün. Kırmızı pancar da buna dahil. Kırmızı ve pembe tonlarındaki sebze ve meyvelerde olduğu gibi kırmızı pancar da öncelikli olarak kalp ve damar hastalıklarına iyi geliyor.Kırmızı pancarda bulunan antosiyanin adlı madde özellikle bir şifa kaynağı. Antosiyanin ve bunun yanında bileşimindeki diğer maddeler ile birlikte kırmızı pancar tam bir şifa kaynağı. Sofralarımızda ona hak ettiği yeri vermiyoruz. Ancak özellikle salatalarımızda kırmızı pancara yer vererek şifalarından faydalanmaya başlayabiliriz. Zira pişmiş halinden çok taze doğranmış ya da rendelenmiş olarak tesiri yüksek olacaktır.

ŞEKER HASTALARI DİKKAT!

Kırmızı pancarda şeker oranının oldukça yüksek olduğunu belirtmekte de fayda var. Özellikle diyabet hastalarının haddinden fazla kırmızı pancarı ya da suyunu tüketmesi problemlere yol açabilir.

- Kırmızı pancarın kansere karşı etkili olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle balın bağırsak, mide, akciğer, meme ve prostat kanserleri söz konusu olduğunda kırmızı pancarın tesiri daha etkili olmaktadır. Önlem alma aşamasında ve kanserli hücrelerin ilerlemesine karşı kırmızı pancar tüketimi takviye bir tedavi aracı olarak tavsiye edilebilir.

Kırmızı pancarın kanser üzerine etkisi bilimsel araştırmalarca ispatlanmıştır. Bunun yanında bazı kanser türlerinin tedavisinde nasıl kullanılabileceğine dair araştırmalar devam etmektedir.

- Kırmızı pancar detoks ile vücudu, kanı arındırmak için de birebirdir. Özellikle karaciğerinizin temizlenmesi için kırmızı pancar tüketebilirsiniz. Bunun yerine daha kolay bir yöntem olan suyunu da çıkararak içebilirsiniz.- İltihap engelleyici özelliği de yüksek olan kırmızı pancar bu açıdan özel sayılabilecek bir maddeye sahip. Hücreleri ve enzimleri korumak konusunda çok etkili olan bu maddenin iç organlarını korumada, kalp ve damar hastalıkları söz konusu olduğunda engelleyici olmada iddialı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak her bünyede aynı tesirin gerçekleşmesi ne yazık ki mümkün değil. Özellikle genetik yapınıza bağlı olan bir etki söz konusu.

- Kan basıncınız normal değerlerin üzerinde ise bunu düşürücü tesir gösterecektir. Kan dolaşımınız da daha sağlıklı gerçekleşecek, yüksek tansiyonunun normal değerlere yaklaşacak, dengelenecektir.

- Yorgunluk ve halsizlik gibi problemlerden yakınıyorsanız bu noktada pancar suyu imdada yetişiyor. Pancar suyunun dinçlik, zindelik verici bir tesiri bulunuyor.

- C vitamini oranı da yüksek olan kırmızı pancar bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olacak. Bu sayede grip ve soğuk algınlığına rastlama olasılığınız daha düşük olacaktır.

- Kırmızı pancar lif bakımından da oldukça yoğun bir sebze. Hazımsızlık ve benzeri problemlerde kırmızı pancara başvurmanız ciddi bir rahatlatıcı etki gösterecektir.

- Folik asit içeriği de zengin bileşiminde bulunan bir başka madde. Bu da özellikle hamilelik döneminde bulunan bayanlara tavsiye edilebilir.

- Kaslarınızı ve sinirlerinizi kuvvetlendirmek için de kırmızı pancara başvurabilirsiniz. İçeriğindeki potasyum size hem güç katacak hem de enerji verecek.https://tarim.ihya.com/pancar/kirmizi-pancarin-faydalari.html