Bitkiler | Konular | Kitaplar

Kırmızı Biberin Faydaları

Kırmızı biberi kurutulmuş ya da taze hali ile farklı şekillerde tüketiyoruz. Acısı, tatlısı, boyutları ile kırmızı biber de kendi içerisinde çok farklı çeşitliliğe sahip. İşte tüm bu çeşitleri ile kırmızı biberin faydalarına değineceğiz.Öncelikli olarak özellikle acı biberde bulunan capscain adlı madde vücuda çok farklı tesirlerde bulunuyor. Birçok kanser türünde etken bir madde olan capscain, özellikle prostat kanseri, meme kanseri, mide, mesane, karaciğer ve akciğer kanserlerinde de şifa kaynağı olmaya yarıyor. Hem önlem aşamasında, hem de mevcut kanserli hücrelerin dağılmasını önlemek aşamasında ciddi bir etkiye sahiptir.

Sadece kanserli hücrelerin oluşumuna engel oluyor değil. Aynı zamanda bilimsel çalışmalarca da doğruluğu kanıtlanmış olarak bu madde kanserli bürçok hücreyi öldürebiliyor. Bu etkiye sahip olmak için kırmızı ve acı biberlerden tüketmeniz gerekiyor.Bu noktada akla gelebilecek bir soru bu etken maddenin sağlıklı hücrelere zarar verip vermediği. Bahsetmiş olduğumuz madde adeta seçici bir tavırla kanserli hücreleri ortadan kaldırırken sağlıklı hücrelere herhangi bir etkide bulunmuyor.

Kırmızı acı biber bunun dışında eklem iltihabı problemi yaşayan hastalara da tavsiye ediliyor. Eklem iltihabına olumlu tesir eden, eklem ağrıları çekenler için rahatlatıcı etkiye sahip olan bu etken madde son çalışmalardan sonra bazı ilaçların içerisinde dahi kullanılmaya başlandı.

Kırmızı biber midenizi ve sindirim sisteminizi rahatlatıcı bir etki gösterir. Aynı zamanda kanda meydana gelen kötü kolesterolü de düşürücü etkisi vardır. Kanda biriken lipidlerin düzeyinin ayarlanmasında da etkili olur.Mikropları öldüren kırmızı biber bileşimi kan dolaşımını da düzene sokmakta etkilidir. Kırmızı biber C vitamini açısından da oldukça zengin bir içeriğe sahip. Bu da hastalıklara karşı daha dirençli bir yapıya sahip olunmasına yardımcı oluyor. Özellikle bulaşıcı hastalıklara, gribal enfeksiyonlara karşı önlem almada faydalı olacaktır.

Son dönemlerde ortaya çıkan bir özelliği de zayıflamaya olan etkisi. Özellikle pul biber şeklinde de düzenli tüketmeye çalışırsanız bu etkisini daha çok farkedebilirsiniz. Metabolizmayı hızlandıran kırmızı biber zayıflama döneminde size yardımcı olacak.