Bitkiler | Konular | Kitaplar

Turpun Faydaları

Turp kış aylarında hastalıklara karşı bağışıklık kazanmanız adına harika bir besin. Tam bir C vitamini deposu olan turp kış aylarında mutlaka salatalarınızda yer almayı hak ediyor. Turp ile sağladığınız etkinin daha da fazlasını ise turp suyu ile sağlayabilirsiniz. Tüketimi konusunda zorlanırsanız sizin için en ideali zengin içerikli bir kış salatasında yer vermek olacaktır. Her ne şekilde tüketilirse tüketilsin faydaları yadsınamayacak bir besin. Oldukça da zengin besin değerlerine sahip.Tüketeceğiniz 100 gram turp ile sahip olacaklarınız:

15 kalori;

1 gr. protein;

2,8 gr. karbonhidrat;

0 kolesterol;

eser miktarda yağ;

0,7 gr. lif;

27 mgr. fosfor;

43,7 mgr. kalsiyum;

1.9 mgr. demir:

59 mgr. sodyum;

241 mgr. potasyum:

11 mgr. magnezyum;

eser miktarda A vitamini;

0,04 mgr. B1 vitamini;

0,02 mgr. B2 vitamini;

0,2 mgr. B3 vitamini;

0,1 mgr. B6 vitamini;

10 mcgr. folik asit

25 mgr. C vitamini

Yüksek besin değerleri ile sağladığı besleyiciliğin yanında turpun diğer faydaları:

- Turp yüksek tansiyon hastalarına önerebileceğimiz bir sebze. Normalin üzerindeki tansiyonun düşürülmesinde turp oldukça etkilidir. Sadece tansiyonu düşürücü etki göstermekle kalmaz. Bunun yanında turp tansiyon değerleri için dengeleyici bir rol de üstlenir.

- Turpun içeriğinde çok önemli iki madde var ki onlar da folik asit ve demir. Kansızlığın giderilmesinde demir içeriğinin yüksek olması turpu tercih edilebilir kılıyor. Ayrıca folik asitin de başta gebelik döneminde bulunan bayanlara tavsiye edilen bir madde. Hamilelik döneminde kansızlık probleminin de sık karşılaşılabilir olduğunu düşününce turp başta hamile bayanlar herkes için tüketilmesi gereken önemli bir sebze oluyor.

- Bir başka sahip olduğu önemli madde de şüphesiz antioksidanlar. Antioksidanca zengin olan turp sayesinde kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskinizi minimuma indirmeniz mümkün. Özellikle besin değerlerinde de görebileceğiniz gibi turpun kalori değeri sıfırdır ve bu yönüyle tam bir kalp, damar dostu olduğunu söyleyebiliriz.- Katarakta karşı da turp tüketimi ile önlem alabilirsiniz.

- Kanser gündeme geldiğinde yine benzer bir durum söz konusu. Turp kanser türlerine karşı oldukça koruyucu bir görev üstlenir. Turp tüketimi ile birlikte özellikle akciğer ve kalın bağırsak kanserlerine karşı ciddi bir etki sağlayabilirsiniz.

- Böbrek ve safra kesenizde taş bulunuyorsa bunu turp tüketimi ile ortadan kaldırmanız söz konusu.

- Hamilelik döneminden itibaren düzenli olarak tüketirseniz doğum sonrası bebeğiniz için daha iyi bir emzirme süreci geçirebilirsiniz.https://tarim.ihya.com/turp/turpun-faydalari.html