Bitkiler | Konular | Kitaplar

Pırasanın Faydaları

Pırasa hemen hiçbir sofranın vazgeçilmezleri arasında olan bir sebze değil. Lezzeti ile birlikte tüketiminin çok ağırlıkta olmamasına karşın aslında sağlık için öyle artıları var ki düzenli olarak tüketilmesine özen gösterilmesi gerekiyor. Her insanın tüketmesi gereken bir besin olmakla birlikte özellikle diyet listeleri için vazgeçilmezler arasında yer alıyor.Pırasa tüketimi ile birlikte sıklıkla yaşanılan birçok sağlık probleminden kurtulabilmeniz mümkün. Öncelikle sindirim problemlerini lifli yapısı ile aşabilirsiniz. Yüksek oranda lif barındıran pırasa tüketimi sayesinde bağırsak faaliyetleriniz düzene girecek ve kabızlık benzeri rahatsızlıklardan kurtulacaksınız.

Lif oranının yanında besin değerleri ve vitaminleri açısından da oldukça zengindir. İşte 100 gram pişmemiş pırasada bulunan besin değerleri:

54 kalori

18 mg sodyum

2 gr besin lifi

41.8 mcg K vitamini

3 gr şeker

1484 IU A vitamini

10.7 mg C vitamini

0.2 mg B6 vitamini

0.8 mg E vitamini

0.4 mg niasin

57 mcg folat

52.5 mg kalsiyum

1.9 mg demir

24.9 mg magnezyum

31.2 mg fosfor

160 mg potasyum

0.1 mg çinko

0.1 mg bakır

0.4 mg manganez

0.9 mcg selenyum

Göründüğü gibi pırasa son derece besleyici bir sebze. Özellikle A, C, K ve B6 vitaminleri açısından oldukça zengin olan pırasa demir ve manganez mineralleri ile de artıya sahip. Bu içeriği sayesinde pırasa tüketimi ile birlikte kendinizi çok daha enerjik ve zinde hissetmeniz mümkün.

Demir ve kalsiyum barındıran pırasa kemiklerinizin sağlığı açısından da oldukça yararlı. K vitamini oranının yüksek olması da kemik gelişimi ve bunun yanında kan akışı için faydaları beraberinde getiriyor.Damar sağlığı söz konusu olduğunda da pırasa iddialı bir sebze. Yapılan bilimsel araştırmalar da göstermektedir ki, damar sağlığını koruyan maddeler pırasada yüksek oranlarda bulunmaktadır. Damar sağlığını korurken diğer taraftan da yüksek tansiyon adına olumlu etkileri beraberinde getiriyor. Düzenli olarak pırasa tüketildiği taktirde yüksek tansiyonu düşürücü ve dengeleyici bir etki göstereceğini söyleyebiliriz.

Antioksidan özelliği ise pırasayı faydalı sebzeler arasında sayan diğer bir artısı. Oldukça güçlü bir antioksidan olduğu bilinen polifenol isimli antioksidan pırasada yüksek oranlarda bulunmaktadır. Antioksidan özelliği gösteren yiyecekler ise birçok hastalığın, kronik rahatsızlıkların tedavisinde kullanıldığı gibi serbest radikallerin gelişimine engel olarak dolaylı yoldan hem kanserli hücrelerin yayılmasını önler, hem de kansere yakalanma olasılığını kayda değer bir oranda düşürür.

Pırasada bulunan maddelere ve oranlarına bakarsak göze çarpan bir diğer madde ise folat. Folat bilindiği üzere özellikle gebelik dönemindeki bayanlara önerilmektedir. Gebelerde kullanımının birçok faydaya sahip olduğu gibi diğer taraftan kalp ve damar sağlığı adına da oldukça yararlıdır.

Pırasa tüketiminin faydaları arasında göz sağlığı üzerine etkileri de mevcuttur. Göz sağlığı korumak adına genç yaşlardan itibaren pırasa tüketimi etkili olacaktır. Özellikle ilerleyen yaşlar ile birlikte meydana gelen katarakt ve benzeri görme bozukluklarında pırasa etkili olmaktadır. Ancak bu tip rahatsızlıklar ile karşı karşıya kalmadan önce, genç yaşlardan itibaren tüketilmesi daha ciddi etki gösterecektir.

Tüm bu faydaları ile birlikte pırasa tüketimini hayatınıza almanızı şiddetle öneriyoruz. Ortalama olarak haftada iki kez pırasa tüketimi ile birlikte saymış olduğumuz tüm faydalarından yararlanabilirsiniz.https://tarim.ihya.com/pirasa/pirasanin-faydalari.html