Bitkiler | Konular | Kitaplar

Patatesin Faydaları

Patates besin değerleri açısından incelendiğinde faydaları hiç de küçümsenemeyecek bir sebze. Halbuki biz onu çok da faydalı olarak hatırlamıyoruz. İşte bu noktada patatesin nasıl tüketildiği ön plana çıkıyor. Doğru kullanımda besleyici ve faydalı olan patates kızartma ve benzeri yollarla yanlış şekilde tüketildiğinde ise zararlı olabiliyor.

Sağlıklı yolları ile tüketildiğinde patatesin sağlayacağı katkılara, sağlığa faydalarına daha yakından bakalım.Patates tam bir C vitamini zengini. Günlük olarak orta boylarda bir tane patates tükettiğiniz taktirde o günkü ihtiyacınız olan C vitamininin neredeyse yarısını karşılamış oluyorsunuz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken patatesi haşlama gibi yöntemlerle tüketmiş olmak. Kızartmada aynı etki söz konusu olmamaktadır.

KAN ŞEKERİNE DİKKAT!

Patates ile ilgili olarak bilmeniz gereken en önemli noktalardan biri kan şekerini yükseltici etkisi. İşte bu yönü ile birlikte tüketildiğinde kilo kontrolünü sağlamaya çalışanlara olumsuz tesir ediyor. Yani diyetlerde patates tüketimine çokça yer vermeniz kilo verimine engel olabilir.

Patates;

- Potasyum açısından da oldukça zengin bir besin maddesidir ve kalp ve damar sağlığını korumada etkili olmaktadır. Damarlardaki diğer bir tesiri de tansiyona yaptığı olumlu düzenleyici etkisidir.- Sindirim sıkıntısı çekenlere önerilebilir. Düzenleyici ve sindirimi kolaylaştırıcıdır. Midedeki gaz probleminin giderilmesinde de etkilidir.

- Lif içeriği patateste oldukça yüksektir. Bu da bağırsakların faaliyetlerini düzene sokmaya yarar. Kabızlık durumunda tüketilebilir, etkili olacaktır.

- Kolon kanserinde de patatese takviye besin olarak güvenebilirsiniz. Özellikle kolon kanserine yakalanma riskini azaltacaktır.

- C vitamininden yana zengin olduğu kadar B vitaminleri açısından da oldukça zengindir. Bu da dolaylı yollardan sinir sistemini olumlu etkiler, halsizlik ve bitkinliğe karşı yardımcı olur.

- Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için de patatese başvurabilirsiniz. Özellikle vücuda giren virüslere, mikroplara karşı koruma sağlamak adına patates tüketimi son derece etkili sonuç verecektir.- Patateste bol miktarda bulunan mineraller arasında magnezyum, çinko, demir ve kalsiyum da yer almaktadır. Yani tek başına patates tüketmeniz vücudunuzun birçok ihtiyacını karşılamak adına yeterli olacaktır.

- Patatesin çiğ şekilde yenmesi bilimsel araştırmalarca daha faydalı olarak tespit edilmiştir. Patatesin suyunu da tüketebilirsiniz. Bu su da vücutta karaciğer, safra kesesi ve mideniz için çok sağlıklı bir tercih olacaktır.

- Toksinlere karşı korunma söz konusu olduğunda yine söz patatese geliyor. Düzenli olarak patates tüketimi kanı temizler, vücudu toksin maddelerden arındırır, hücrelerinizi korur ve yeniler.

- Patateste selenyum oranı da oldukça yüksektir. Tiroidin düzenli olarak çalışmasında selenyum etkili olmaktadır.

- Bir diğer olumlu etkisi de cilt güzelliğine. Bunu sağlayan şüphesiz içeriğindeki manganez. Patatesin düzenli tüketimi daha canlı ve sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlar.

- Patates tüketiminde en dikkat edilmesi gereken nokta şeker hastalığı. Diyabet hastaları ya da insülin direnci olan hastalar patates tüketirken mutlaka ölçülü ve kontrollü olmak durumundalar.

KABUKLAR ÇÖPE ATILMAMALI

Patates tüketimi çok faydalı olsa da bu faydalardan tam olarak faydalanmamıza engel olan bir nokta var ki o da kalın şekilde soyulmuş kabukların çöpe atılması. Patatesi mümkün olduğu kadar taze şekilde tercih etmeli ve güzelce temizledikten sonra patatesi kabuğuyla tüketmelisiniz. Zira onun en besleyici ve faydalı yeri kabuklarıdır.https://tarim.ihya.com/patates/patatesin-faydalari.html