Bitkiler | Konular | Kitaplar

Greyfurtun Faydaları

Turunçgillerin en az popüler isimlerinden olan greyfurt, C vitamini açısından diğerlerinden daha az zengin sayılmaz. Hem besleyiciliği, hem de son yıllarda keşfedilen zayıflamaya yardımcı oluşu ile her geçen gün daha fazla tercih edilmeye başlandı. Ortalama büyüklükte bir greyfurtta yaklaşık değer olarak 80 mg kadar C vitamini bulunmaktadır. Bu da bir meyveden alabileceğiniz son derece iyi bir oran.Greyfurt enfeksiyonlara karşı sağlığınızı korur. Hastalıklar, soğuk algınlığı karşısında direncinizi artırmak için tercih edebileceğiniz en etkili meyveler, en etkili turunçgillerden biridir.

Bileşiminde bulunan likopin ve liminositler kanseri önleme aşamasında rol almaktadır. Özellikle yapılan araştırmalar gösteriyor ki likopin maddesi içeren meyve ve sebzeleri düzenli olarak tüketen erkeklerde prostat kanserinin görülme ihtimali %80 den dahi fazla oranda düşüş gösteriyor. Bu da demek olur ki neredeyse bu ihtimali ortadan kaldırmaya yarıyor. Bu oranda olmasa dahi diğer kanserlerde de etkisi yüksektir.

Sigara içenler için özellikle tavsiye edilen greyfurt bağımlı olan kişideki sigara içme isteğini azaltıyor. Ayrıca vücuttaki nikotin de atılıyor.

Kanda bulunan yüksek orandaki kötü kolesterolün düşürülmesinde de greyfurt etki sahibi. Buna sebep olan madde greyfurttaki çözülebilir lif. Lifler sayesinde kolesterol hastaları açısından tercih edilebilir bir meyve.Sahip olduğu yüksek lif içeriği sadece kandaki kolesterolün düşürülmesinde değil, aynı zamanda sindirim sisteminde de birçok aksaklığı giderici rol oynuyor. Kabızlığı önlemeye yarayan greyfurt bağırsak faaliyetlerinizi de düzene sokacak nitelikte.

Greyfurta ait çekirdek özü de çok farklı faydaları beraberinde getiriyor. Deneysel ortamda yapılan çalışmalar, greyfurt meyve suyunun ve çekirdek özünün virüs ve bakterilere karşı savunma yeteneği olduğunu gösteriyor.

Vücuttaki birçok kanamanın kısa sürede durdurulmasında greyfurt tüketimi belirleyici oluyor. Özellikle sık rastlanan dişeti kanamalarında kişi greyfurt tüketimini düzene sokarak önlem alabiliyor.Kalbe olan etkisi ise greyfurt hakkında bir başka artı. Yapılan araştırmalar günde sadece bir greyfurt tüketen bir bireyin kalp rahatsızlığı yaşama olasılığının daha düşük olduğunu gösteriyor. Bu durumda kolesterolü düşürücü etkisi ise muhakkak belirleyici bir etken. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta ise kolesterol ilaçları ve greyfurtun birlikte tüketilmemesi gerektiği.

Gelelim en çok ilgi gören etkisine. Greyfurt zayıflatır mı? Elbette beslenme düzeninizi hiç değiştirmeden sadece greyfurt ile zayıflamanız mümkün değil. Ancak iki sebepten ötürü greyfurt zayıflamaya yardımcı oluyor. Birincisi insülin hormonunu baskıladığından dolayı kişideki açlık ve yeme isteğini durdurması. İkincisi ise metabolizmayı hızlandırıcı etkisi. Özellikle diyetlerde greyfurt suyu tüketilebilir. Mutlaka etkisi olduğu görülecektir.

https://agacnet.ihya.com/greyfurtun-faydalari.html