Bitkiler | Konular | Kitaplar

Dut ve Karadut Pekmezinin Faydaları

Dutun siyahı, beyazı, kurusu, pekmezi, her biri ayrı bir şifa kaynağı. Dut ile elde edilen meyve özleri ilaç olarak dahi birçok yerde kullanılıyor. Dut şurubu şeklinde tabir edilen doğal ilaç ile etkili sonuçlar elde ediliyor. Yani bu meyve her hali ile kesinlikle tüketilmesi gereken bir besin maddesi.Taze ve kuru dutta farklı organik asitler, şeker ve pektin maddeleri bulunuyor. Kanamaları durdurmada yaprakları dahi tesirli oluyor. Ağacın yaprakları açık yaralara ve burun kanamalarına tampon olarak kullanılıyor. Kanamaları durdurmada etkili olurken diğer taraftan da özellikle açık yaraların tedavisi, onarılması adına faydalı oluyor.

Kara duttan elde edilen şurubu gargara yaptığınız taktirde ağız içerisindeki rahatsızlıklara etkili oluyor. Diş eti ve boğazdaki birçok problemde kullanılabilir.Dut pekmezi de Anadolu'da üretilir ve tüketilir. Vücut direncini artırmak ve hastalıklardan korunmak adına oldukça iyi bir tercih. Ancak doğal yollardan üretilmiş olması da önemli bir ayrıntı. Şifalı dut pekmezi tüketildiği taktirde mide rahatsızlıklarının tedavisine de yardımcı olur. Özellikle gastrit ve mide ülserlerine iyi geldiği bilinmektedir.

Bronşit ve astım hastalarına da dut pekmezi yemeleri önerilebilir. Akciğer rahatsızlıklarında da şifalı dut pekmezi etkili bir rol oynuyor. Romatizmal ağrılar, stres, halsizlik, yorgunluk da etki ettiği hastalıklar arasında yer alıyor.

Özellikle gelişim çağındaki çocuklarınıza dut pekmezini mutlaka tüketmelerini sağlamalısınız. Kemik, kas gelişimlerini sağlamaya yardımcı olan dut pekmezi daha birçok yönden gelişimlerini desteklemeye yardımcı olacaktır. Sadece gelişmeleri açısından değil, hastalıklara karşı direnç kazanabilmeleri açısından da son derece önemli. Bağışıklıklarını güçlendirecek, güçlü bir bünyeye sahip olmalarına yardımcı olacak ve zihinsel gelişimlerine de etki edecektir.Karadut pekmezi tam bir enerji kaynağıdır. Meyve olarak her mevsim tüketemeyeceğiniz dutu pekmez olarak muhafaza edebilir, dört mevsim boyunca tüketebilirsiniz. Enerji kaynağı olarak kullanacağınız karadut pekmezi diğer bir taraftan kansızlık hastalığına da son derece etki etmektedir. Pekmez kan hücrelerinin yapımında ciddi bir rol oynar.

Zeka gelişimine etkisinden de bahsetmekte fayda var. Çocuklarınızın sadece fiziksel gelişimleri ve dayanıklı olmaları adına değil zihinsel gelişimleri adına da dut pekmezi neredeyse alternatifsiz bir meyve özütü. Az da olsa düzenli olarak tüketilmesi önerilir.

Karadut şurubu mide hastalıklarının giderilmesinin yanında hazmı da kolaylaştırır. Özellikle sindirim probleminden şikayetçi olanlar varsa mutlaka düzenli olarak karadut şurubu tüketmeye başlamalılar. Midelerinin ve bağırsak faaliyetlerinin düzene girdiğini kısa sürede hissedecekler.

BEYAZ DUT

Beyazı da elbette faydasız ya da boşuna değil bu güzel meyvenin. Karadutta bulunan faydaların birçoğunun yanında beyaz dut ayrıca bir de egzama tedavisi için spesifik olarak kullanılan özel bir meyve. 10 ya da 15 adet beyaz dut yarım litre suda kaynatılarak bekletilir. Soğuduktan sonra ellerinizi bu su içerisinde yirmi dakika kadar bekleteceksiniz. Dut suyundan çıkarıldıktan sonra ellerinizi bir saat yıkamamalı, birkaç saat süresince de kimyasal madde kullanmamalısınız. Sık sık uyguladığınız bu kür kısa sürede egzama rahatsızlığınıza şifa olacaktır.https://agacnet.ihya.com/dut-ve-karadut-pekmezinin-faydalari.html