Bitkiler | Konular | Kitaplar

ZEYTİNYAĞININ FAYDALARI

 Zeytinyağı; eskiden sadece Akdeniz sofralarının vazgeçilmezi iken artık yavaş yavaş genel olarak mutfaklarımızın baş yağı olmaktadır.Uzmanların yaptığı açıklamalar, televizyon ve gazetelerde çıkan sağlık haberlerinin bunda büyük bir payı olmuştur. Artık hanımlar mutfaklarında zeytinyağı ile birbirinden lezzetli yemekler yapmaktadırlar. Zeytinyağının içinde yüksek oranda tekli doymamış yağ asitleri, E vitamini ve fenolik bileşenler vardır. Bu da bizim daha sağlıklı yaşamamızı, daha dinç ve dinamik olmamızı, daha genç görünmemizi sağlayacaktır.

Temel yağ asitlerini fazlaca içermeyen zeytin yağı tekli doymamışlıklı yağ asitlerini(oleik asit) % 75gibi yüksek bir oranda içerir, bu da omega - 3 balik yağlarının hücre zarına emilmesini sağlamada yardim eder.
Zeytin yağının bir başka yasam koruyucu etkisi de LDL nin(kötü kolestrol) oksidasyonunu azaltmasıdır.Böylece kalp krizi ve felci önlemiş olur

Zeytin yağının içeriğindeki polifenoller güçlü antioksidanlar olup kolon kanserini önlemede yardımcı olabilirler.

Keratin proteininin de oksidasyonunu önleyerek saçların yumuşak ve parlak kalmasını,tırnakların soyulmasını ve kırılmasını engeller.
 
Besinlerin barsak emilimini arttırır.

Ödem oluşmasını önler.
 
Tansiyonu düşürür.
 
Ülserdeki mide asidi salgısını azaltır.

Pankreas salgısını uyarır.
 
Çocuklarda kemik gelişimine yardim eder.
 
Osteoporozu önleyicidir.
 
Diyabetlilerde seker seviyelerini düşürür.

Cildin nemli kalma yeteneğini arttırır.

Prostat kanseri riskini azaltır. Göğüs kanseri riskini düşürür.

Tümör gelişmesini engeller.

Konular