Bitkiler | Konular | Kitaplar

Anason ve Faydaları

Küçük Meyveli bu bitkinin meyvelerinde "Anethol" vardır. kokulu ve yanık bir kokusu vardır.Temmuz agustos aylarında yetişir.

Hazmı kolaylaştırır. İştahsızlığı ve yemeklere karşı duyulan tiksintiyi giderir. Mide ve bağırsak gazlarını söktürür. İdrarı artırır. Kusmaları ve ishali keser. Aybaşı kanamalarının düzenli olmasını sağlar. Ancak, aybaşı kanamaları ve hamilelik döneminde kullanılmaz. Anne sütünü artırır. Sinirleri yatıştırır. Migren ağrılarını keser. Beyin yorgunluğunu giderir. Uyku verir. Kalbi kuvvetlendirir. Kan dolaşımının düzenli olmasını sağlar. Cinsel arzuları kamçılar. Astım, nefes darlığı ve bronşitte görülen şikayetleri giderir. Öksürüğü keser. Yaşlılarda meme sarkmasını önler. Fazla miktarda kullanıldığı zaman uyuşukluk verir.

1 bardak kaynar suya 1 kahve kaşığı (1 litreye 10 gr.) karıştırılır. 10 dakika bek­letip süzülür, günde 2-3 bardak içilir,
NOT: Yetişkinlerde ve çocuklarda uzun süre kullanmaman,
bütün vücuda uyuşukluk ve tertbelük verir. Bedenen ve ruhen hasta eder. Bilhassa hanımlar halime iken ana­son almamalı, içerde çocuğa etkisi zararlı olur, ayrıca çocuk düşebilir. Ay haline yakın yine kadınlar ana­son içmemeli, fazla kan kaybettirir, halsiz düşürür.