Bitkiler | Konular | Kitaplar

Altınbaşak Otu ve Yararları

Altın başak otunun en üstteki çiçekli kısım oldukça sık çatallaşır. Gövdenin alt kısmı kahverengi, esmer, erguvan veya kırmızımsı renkte, tüysüz yuvarlak ve yukarı doğru tüylüdür. Alt yaprakları yumurta¸eliptik veya mızrak şeklinde kenarları dişli uca doğru sivrice, uzun saplı, üst kısmı koyu yeşil ve alt kısmı açık yeşil renklidir. Çiçekleri salkım gibi topluca bir arda her biri altın sarısı renkte 1-2cm uzunluğunda 1-1.5cm çapında, üst kısmı şemsiye şeklinde ortası boru şeklinde yapraklar ve etrafında 8-14 adet dil şeklinde altın sarısı renktedir. Çiçeği kavrayan kupa yaprakları ise çan şeklinde ve yeşil renktedir. Tohumları oldukça küçük krem renkli baş kısmında bir demet şeklinde beyaz tüylere sahip olup bu tüylere tohumları uçar.


Türkiyenin her yöresinde yetiştirilebilir.Nisan-Mart aylarında saksı, kasa veya çamlıklarda hazırlanan humuslu toprağa 1 veya 1/5 oranında da kum katılır ve bu toprağa tohumları ekilir. Fideler Mayıs ayında tarla veya bahçelerin güneşli yörelerinde 30-40cm oranında ekilir.

Hasat Zamanı: Altın başak otu çiçek açmaya başlamadan önce toplamaya başlanabilir ve sonbahara kadar devam edilebilir, yani Haziran?dan Ekim?e kadar olan sürede toplanması mümkündür, fakat en uygun zaman Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Yerden 5-10cm yukarıdan kesilen Altın başak otu demeti yapılarak gölgede ve havalı bir yerde kurutulur.
İdrar tutukluğu, albümin, nefrit, üremi ve sistit tedavisinde kullanılan bir çeşit bitkidir.

* Asabi çarpıntıları giderir.
* Sinir bozukluğunu geçirir.
* Yüksek tansiyonu düşürür.
* Aritmide kullanılır.
* Uykusuzluğu giderir.
* Kalbi kuvvetlendirir.
* Damar sertliği ve göğüs nezlesinde faydalıdır.


Konular