Bitkiler | Konular | Kitaplar

A-C-D Vitaminini Ölçülü Alın

Demir: Birçok kadında demir eksikliği görülür. Gebelik öncesinde demir eksikliği belirlendiği taktirde mutlaka tedavi edilmelidir.

Folik asit: Gebelikten önceki 3 aylık dönemden itibaren, doğal besinlerle alınan folik asit yanında, 400 mg. folik asit içeren multivitaminler ile tabletler önerilir. Folik asit; narenciyede, yeşil yapraklı sebzelerde, fındık, badem ve baklagillerde bulunur.

A vitamini: Protein sentezi, kemik ve diş gelişimi, deri hücreleri ve gözde retina hücrelerinin gelişimi için gerekli bir vitamindir. Ancak günde 5 bin ünitenin üzerinde alındığında doğumsal anomalilere yol açabilir. Yumurta sarısı, karaciğer, süt, ıspanak, havuç, yeşil biber, kayısı, yeşil sebzeler, domates, portakal ve greyfurtta bulunur.

D vitamini: Güneşten veya gıdalardan alınabilen bu vitamin kemik gelişimi için gerekli. Süt ürünleri ve balık D vitamininden zengin gıdalar. Ancak fazla miktarda alındığında doğumsal anomalilere yol açabilir.

E vitamini: Antioksidan olan bu vitamin fazla alındığında vücutta birikerek toksik düzeylere ulaşabilir ve gelişmekte olan bebeğe zarar verir. Badem, fındık, dolmalık fıstık ile biber, patlamış mısır, tahin, kabak çekirdeği, kıvırcık, nane, sivri biber ve kereviz yapraklarında bulunur.

K vitamini: Kanın pıhtılaşması için gerekli olan bu vitaminin eksikliği, ancak karaciğer hastalığı olan veya uzun süre antibiyotik kullanan kişilerde görülür. Brokoli, ıspanak, sebze yağları, tahıl ve peynirde bolca mevcuttur.

C vitamini: Vücudun birçok fonksiyonunda rol oynar. Ancak C vitamini gereğinden fazla alındığında emilimi azalır ve fazla alınmasına rağmen hem gebede hem de bebeğinde eksiklik görülebilir. Portakal, mandalina, greyfurt, limon, çilek, kuşburnu ve yeşil biberde bolca bulunur.

B vitaminleri: B kompleks vitaminleri vücudun birçok fonksiyonu için beraberce çalışır ve gereklidir. En sık B6 vitamininin eksikliği görülür. Bu vitamin lifli gıdalarda, tahıllarda, süt, yumurta ve yeşil sebzelerde bulunur. Gebelik döneminde B1 vitamini ihtiyacı da artar. B1 vitamini eksikliği olan annelerin bebeklerinde, ani bebek ölümlerinin daha sık görüldüğü düşünülmektedir.