Bitkiler | Konular | Kitaplar

Yeşil çay içmeniz için bir sebep daha!

Yeşil çay, içerisinde bulunan antioksidanlar ve flavnoid maddesi ile alzheimere neden olan beta amiloid birikimini durduruyor. Böylece yeşil çayın da alzheimera karşı koruyucu bir role sahip olduğu belirlendi.

Huffington Post'ta yayınlanan haberde, bilinen en iyi ve etkili antioksidanlardan biri olan EGCG (epigallocatechin-3-gallate) yeşil çay içinde bol miktarda bulunduğu belirtildi. "Journal of Biological Chemistry" isimli dergide yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, yeşil çayda bulunan EGCG isimli antioksidanın Alzheimer'da rol oynadığı bilinen beta amiloid proteinlerini durdurabiliyor. Bu amiloid kümeleri beyin hücrelerinin dış proteinlerini tutuyor ve onları öldürüyor.

Araştırmacılar, EGCG uygulayarak amiloid kümelerinin şeklinin değişip değişmediğini görmek istedi. Yaptıkları deneyde beyin hücrelerini engelleyen bu amiloid kümelerinin bu yeteneklerini değiştirdiğini tespit ettiler. Kısaca yeşil çayda bulunan EGCG isimli antioksidan amiloid proteinlerinin şeklini değiştirebiliyor. Bundan dolayı da amiloid proteinleri hücreleri daha fazla sınırlayamıyor ve Alzheimer hastalığı oluşumu da önlenebiliyor. Araştırma laboratuar ortamında yapılıp henüz insanlar üzerinde uygulanmamış olmasına rağmen, araştırmacılar bunun Alzheimer'ın nedenlerinin ve ilerlemesinin daha iyi anlaşılması konusunda atılmış önemli bir adım olduğunu söylediler.

Henüz Alzheimer hastalığının bir tedavisi bulunamadı. Ancak bazı ilaçlar hastalıkla bağlantılı düşünme sorunlarını önlemeye yardım ediyor.